Medzi obeťami najkrvavejšieho teroristického útoku od začiatku islamistického násilia v krajine sú kresťania aj moslimovia. Útoky radikálov pociťujú rovnako. Burkina Faso sa stala jedným z hlavných bášt afrických džihádistov.

Viac ako mesiac po najkrvavejšej masakre od začiatku islamistického násilia v Burkine Faso stále vládne strach pred ďalšími útokmi. Prežívajú ho veriaci všetkých náboženstiev, hovorí v rozhovore pre nadáciu ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi Laurent Dabiré, katolícky biskup z Dori: „Ľudia sú zdesení. Obyvatelia zóny Sahelu, ktorá je najviac zasiahnutá násilím, sa pýtajú, kto bude ďalším cieľom. Reakcia katolíckych veriacich je rovnaká. Oni sami neboli priamym terčom – masakra nerozlišovala medzi etnicitou, pohlavím či náboženstvom.“

Piateho júna 2021 v skorých ranných hodinách počas teroristického útoku na dedinu Solhan na východe krajiny ozbrojenci zavraždili 132 osôb. Hlavnými podozrivými sú islamistické skupiny. Podľa biskupa je presný počet obetí otázny, médiá informujú o počte 100 až 170 mŕtvych. Sú medzi nimi aj kresťania.

Ženy s deťmi, ktoré utiekli do tábora z dediny Pisile po tom, čo tam teroristi zabili deväť ľudí. Foto: ACN
(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.