Priemerná dĺžka života v USA dosiahla najprudší pokles od druhej svetovej vojny. Je to ďalší varovný signál, ktorý podčiarkuje trend amerického úpadku.

V Amerike sa dejú zvláštne veci. Podľa viacerých štúdií mladí zarábajú menej ako ich rodičia, pričom samotní Američania očakávajú, že ich ratolesti si oproti nim v dospelosti pohoršia. Neutešený obraz zlyhávajúceho „amerického sna“, podľa ktorého by sa nové generácie Američanov mali mať lepšie ako tie predchádzajúce, najnovšie dopĺňa údaj, ktorý sa v celom vyspelom svete doteraz len zvyšuje. V Amerike je to naopak.

Priemerná dĺžka života v Spojených štátoch sa totiž v roku 2020 znížila o rok a pol, vyplýva z údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb. Klesla zo 78,8 roka (2019) na 77,3 roka.

Priemerný vek Američanov je 77,3 roka. To je najnižší údaj od roku 2003. Vstupuje do toho viacero faktorov. Správa prichádza v čase, keď Spojené štáty zaznamenávajú opätovný nárast prípadov nákazy koronavírusom. Covidu podľahlo už viac než 600 000 Američanov. Rastie aj smrť spôsobená drogami a opioidmi. Len počet prípadov predávkovania sa drogami vzrástol v roku 2020 o takmer 30 percent – úrady ich zaznamenali vyše 93 000.

Situácia v USA je jednoducho zlá. V roku 2020 predstavuje najstrmší medziročný pokles priemernej dĺžky života Američanov od druhej svetovej vojny.

Zaujímavosťou je, že priemerná dĺžka života v Číne rastie a dnes je len tesne pod úrovňou USA, necelých 77 rokov. To nie je štatistika, ktorú by si demokratický svet prial.

Ešte lepšie je však na tom Európska únia, v ktorej priemerná dĺžka života tiež rastie a v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 81 rokov.

Porovnateľne horší

Pri USA však nejde o nový trend. Pokles v priemernej dĺžky života v Amerike začal už v roku 2015. Americkí štatisti tomu vtedy nechceli uveriť, poučky hovorili, že s nominálne rastúcou životnou úrovňou postupne rastie aj priemerná dĺžka života.

Aj pre našinca to môže znieť neuveriteľne. Sme zvyknutí, že s rastúcou životnou úrovňou a technológiami životná úroveň tiež rastie. Od pádu komunizmu sa zvýšila o asi sedem rokov a dnes sa priemerný Slovák dožíva 77 rokov.

Staré poučky už ale neplatia, posun dopredu dnes napriek technologickému rastu priemerne v USA znamená skracovanie života.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.