Snahy spochybniť – alebo ak chcete preveriť – vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu, ktorý vyšetruje závažné kauzy, sa čoraz viac stupňujú. Podľa informácií Štandardu tajná služba už začiatkom roka v rámci pochybností o metódach vyšetrovania citlivých káuz práve pri Čurillovi riešila aj obavy o správnych postupoch.

Okolností, ktoré upriamujú pozornosť na toho dôležitého policajta, je viacero. Čurilla napríklad vyšetroval bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa krátko na to, ako sa mal sám Makó podieľať na príprave Čurillovej vraždy. Obvinenie z údajnej likvidácie vyšetrovateľa bolo neskôr zrušené. Makó poprel, že by sa na skutku podieľal, Čurillu, naopak, označil za svojho kamaráta.

Tajná služba upozornila na riziko, že Čurilla môže byť ako poškodený v tejto kauze v konflikte záujmov pri vyšetrovaní Makóa, ktorý môže neskôr protistrana procesne využiť na súde. Čurilla bol tiež spolužiakom Makóa a jeho manželky z Policajnej akadémie.

Sú tieto väzby dôležité, majú nejaký vplyv? Veci treba vidieť v kontexte. Napríklad šéf Špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic sa nesmie žiadnymi úkonmi podieľať na dozore prípadu objednávky vrážd prokurátorov Petra Šufliarskeho, Daniela Lipšica a Maroša Žilinku, keďže v prípade sám figuruje ako poškodený. Sám sa tiež "odstrihol" od káuz Vladimíra Pčolinského či Borisa Beňu, ktorých osobne pozná.

Čurilla síce nevyšetroval prípravu svojej vlastnej vraždy, no stíhal Makóa v iných prípadoch, napríklad pre členstvo v organizovanej zločineckej skupine.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.