Cenzúra na sociálnych sieťach nie je to isté ako štátna cenzúra, pretože v prvom prípade ide o súkromné spoločnosti. Tak znie asi najčastejší argument obhajujúci správanie sa veľkých technologických firiem. Ľudia, ktorí sociálne siete využívajú, sú zákazníci, ak sa im podmienky ponúkanej služby nepáčia, môžu sa zbaliť a ísť inam. S touto argumentáciou vždy boli problémy. Keď vznikol "konzervatívny Twitter" Parler, ostatné technologické firmy sa ho pokúsili udusiť v zárodku. Amazon zrušil sieti hosťovanie na svojich serveroch, spoločnosti Google a Apple ho vyhodili zo svojich online obchodov. Teraz sa však v argumentácii objavili ďalšie trhliny. Jen Psakiová, hovorkyňa Bieleho domu, oznámila, že americká vláda aktívne spolupracuje so sociálnymi sieťami na odstraňovaní "dezinformácií". Z problému súkromnej cenzúry sa tak stáva cenzúra štátna.

"Sme v pravidelnom kontakte so sociálno-mediálnymi platformami," povedala Psakiová. "Označujeme pre Facebook príspevky, ktoré šíria dezinformácie," dodala. Nakoniec to zakončila tvrdením, že "by sa nemalo stávať, že pre dezinformácie dostanete ban na jednej sociálnej sieti, a nie na iných". Hovorca Bieleho domu teda propaguje takmer úplné odstrihnutie od internetu ako trest za šírenie "dezinformácií". Je potrebné si uvedomiť, že definícia sociálnej siete je značne široká. Je napríklad Venmo, populárna služba na posielanie peňazí, sociálna sieť, pretože k transakcii je možné pripojiť správu?

Oficiálne sa americké označovanie týka dezinformácií ohľadom covidu. Psakiová tento projekt odhalila pri tlačovke, kde vysvetľovala vládne kroky, ktoré majú podporiť ochotu nechať sa zaočkovať.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.