Nemajme veľké oči, výsledok lotérie je neistý. Keď už chytáme zajaca za chvost, sústreďme sa na dokonalý servis, aby bolo očkovanie ľahko prístupné.

Očkovacia lotéria, ktorú čoskoro spustí vláda, je ako každá lotéria. Princípom lotérie je, že do nej vložíte peniaze a čakáte na mnohonásobnú výhru. Tá nemusí prísť, oveľa pravdepodobnejšie je, že o peniaze prídete.

Špecialitou očkovacej lotérie je, že namiesto hráčov vkladá do nej peniaze vláda. Za každého jedného, čo sa do nej zapojí. Z akých prostriedkov? Z prostriedkov nás všetkých, teda nielen tých, čo sa do lotérie zapoja.

Zdanlivo to vyzerá tak, že zapojiť sa do žrebovania vás stojí iba návštevu očkovacieho zariadenia, nič viac. V skutočnosti platíte svojim dielom zo štátneho rozpočtu, i keď trochu zmenšeným, lebo na váš vklad sa po kúskoch vyzbierajú aj tí, čo do očkovania nepôjdu.

Ak sa pozrieme na váš vklad z tohto pohľadu, potom ukracujete tých, čo sa do očkovania nechcú alebo nemôžu zapojiť. Títo ľudia – ak to dokážu, lebo sú medzi nimi aj kojenci – by sa na vás mali dívať krivým okom, že ich oberáte o peniaze.

To je zo strany vkladov.

A čo po skončení lotérie? Ak prehráte, ostane vám pocit, že ste vlastne o nič neprišli, lebo ste do lotérie vložili iba váš čas na cestu do očkovacieho centra. V skutočnosti ste prišli o váš podiel na štátnych financiách.  

Ak vyhráte, budete naradovaní, lebo ste získali výhru v lotérii, do ktorej ste zdanlivo nič nevložili. Inými slovami, že ste dostali peniaze od štátu, možno dokonca od milovanej vlády.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.