Pri výročí belgickej nezávislosti sa opäť ozvali flámski nacionalisti. Ich líder Bart De Wever už nehovorí len o osamostatnení Flámska, ale aj o priamom spojení s Holandskom. Belgickú národnú jednotu naďalej utužujú pivo, futbal a hranolčeky. Tie počas sviatku jazdili namiesto električiek. Vitajte v Belgicku.

Belgicko zažíva rušný týždeň. Pri ničivých povodniach prišlo o život 31 ľudí a na utorok bol vyhlásený štátny smútok. Pietny deň sa niesol v znamení sirén na pravé poludnie, minúty ticha a kráľovského príhovoru.

Už deň na to však nasledovali oslavy, hoci umiernené, výročia vyhlásenia nezávislosti. Monarchia spájajúca Flámov a Valónov už existuje takmer 200 rokov.

Oslavy v Bruseli sa po dni po smútku zredukovali na kresťanský chválospev Te Deum v katedrále s účasťou kráľovskej rodiny, vojenskú prehliadku, menší občiansky sprievod venovaný zdravotníkom a spievanie hymny.

Traduje sa, že Belgicko držia pokope len tri veci: monarchia, pivo (pre niektorých skôr čokoláda) a futbal. Kto tamojšie pivá ochutnal a zažil počas futbalových majstrovstiev burácanie belgických fanúšikov v uliciach Bruselu, keď hrali povestní „diables rouges“ alias „červení diabli“, dá mi za pravdu.

Možno by sme ešte mohli pridať svetoznáme belgické hranolčeky. Najlepšie vraj majú na Place Jourdan v európskej štvrti. Milujú ich domáci, turisti, ale neodolala im kedysi ani Angela Merkelová. Niet divu, že sa stali inšpiráciou pre bruselský dopravný podnik. Niekoľko električiek prestrojil za obrovské kornúty s belgickými hranolčekmi.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.