Minister financií Igor Matovič prehovoril k rozvoju agrosektora, ako aj k chýbajúcim peniazom, ktoré mali smerovať na odškodňovanie podnikateľov.

Koaličná strana SaS nesúhlasila so zvyšovaním deficitu štátneho rozpočtu, a teda ani s financiami na odškodňovanie podnikateľov. V súvislosti s avizovaným odškodňovacím zákonom to v stredu po rokovaní vlády uviedol minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

„Keď chcete niekomu prispieť peniaze, musíte mať peniaze v štátnom rozpočte. Všetkým, celému Slovensku, je verejne známy postoj strany SaS, ktorá nesúhlasila s navyšovaním deficitu štátneho rozpočtu, tým pádom neodsúhlasili ani peniaze na odškodňovanie podnikateľov,“ podotkol Matovič.

Pôvodne chcel návrh odškodňovacieho zákona na rokovaní vlády presadiť minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). „Pointa je v tom, aby sme nemuseli na každý jeden sektor pripravovať zákon a aj schému, ktorú musí následne schváliť komisia,“ skonštatoval ešte vo februári Sulík v súvislosti s odškodňovacím zákonom. Návrh zákona napokon prevzal do kompetencie rezort financií.

Peniaze pre agrosektor sa našli

Matovič zároveň za účasti ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nominant OĽaNO) informoval, že agrosektor dostane cez takzvaný druhý pilier najbližších päť rokov 285 miliónov eur navyše. V súčasnosti je spolufinancovanie na úrovni 25,7 %, od roku 2023 by malo byť na úrovni 36,9 %.

„Rozhodnutie vlády o navýšení je veľmi dôležité pre podporu poľnohospodárov, lesníkov, ale aj obcí, ktoré sú prijímateľmi peňazí z takzvanej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) a z jej druhého piliera,“ priblížil Matovič.

Súčasná „podpora-nepodpora“ agrosektora zo strany štátu podľa Matoviča viedla k vysokému zápornému saldu v obchode s agrokomoditami. Ročná podpora do druhého piliera sa podľa Matoviča z doterajších 94 miliónov eur zvýši na 151 miliónov eur.

Sľubujú rozvoj vidieka

Podľa Vlčanových slov navýšené prostriedky pomôžu rozvoju vidieka. „Verím, že pôjde o zásadnú zmenu. Na základe tejto finančnej podpory budeme nastavovať nové politiky, ktoré nám oživia vidiek,“ poznamenal agrominister.

„Predovšetkým chceme podporiť spoluprácu fariem, budeme podporovať posilnenie takzvaných odbytových vertikál,“ spresnil Vlčan o tom, kam bude smerovať podpora štátu.

SR je podľa neho krajina mierneho pásma. „Nie je preto normálne, aby sme dovážali toľko potravín, ktoré si môžeme dopestovať, napríklad zemiakov. Budeme preto podporovať produkciu,“ oznámil Vlčan.

„Budeme podporovať takú poľnohospodársku výrobu, kde sa nám zvýši podiel organického uhlíka v pôde – vyšším využitím hnoja. Budeme podporovať taktiež vyššie zadržiavanie vody v lesoch,“ povedal.

Veľkou témou sú podľa Vlčana aj dobré životné podmienky zvierat. „Máme pred sebou splnenie záväzku ukončiť chov nosníc v klietkach. Očakávajú sa v súvislosti s tým veľké investície, ktoré nie sú poľnohospodári schopní uniesť sami. Časť zdrojov bude smerovať k tomu, aby sme zlepšili podmienky chovu zvierat,“ poznamenal.

Slovensko má podľa neho v ďalšom programovacom období zvýšiť výmeru pôdy, na ktorej sa produkuje v takzvanom ekologickom režime z terajších 12 % výmery na 16 %. „Chceme na jeden hektár takejto výroby zvýšiť podporu,“ doplnil.

Dodal, že zo zdrojov druhého piliera chce Slovensko riešiť dlhodobý problém, ktorým je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy. „Aj na tieto účely vyčleníme veľké finančné zdroje,“ uzavrel minister pôdohospodárstva.

(tasr, ste)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.