Nenápadný kostol svätých Fabiána a Venancia v Ríme sa pýši viacerými prednosťami. Jeho farníkov počas druhej svetovej vojny osobne povzbudil pápež Pius XII. Spravoval ho kardinál Korec, je tu podobizeň svätých Cyrila a Metoda a pôsobil tu taliansky kňaz, ktorého zavraždili v Turecku.

Krátko po bombardovaní Ríma v auguste 1943 sa pred kostolom na vtedajšej periférii mesta zastavil pápež Pius XII. Miestnym farníkom vo vojnových časoch pripomenul, že aj bolesť môže kresťana očisťovať a povzbudzovať. Túto udalosť pripomína pamätná tabuľa na priečelí Kostola sv. Fabiána a Venancia. Ďalšia tabuľa na fasáde je venovaná vojnovým obetiam a bývalému farárovi Andreovi Santorovi.

Chrám z 20. storočia sa nachádza uprostred obytných domov v štvrti Tuscolana. Navonok nezaujme ničím zvláštnym, a preto ho treba bližšie preskúmať. Vo vnútri sú na oboch postranných stenách vyobrazené zástupy svätcov a popredných osobností svetovej cirkvi a aj tohto miesta kultu. Slovenského pútnika zaujme, že medzi nimi sú slovanskí vierozvestcovia svätí Cyril a Metod i bývalý tajný a potom nitriansky biskup Ján Korec. Keď pápež Ján Pavol II. v roku 1991 vymenoval biskupa Korca za kardinála, pridelil mu do správy práve tento chrám. Ako je zvykom, nový člen kardinálskeho zboru dostáva do správy jeden z mnohých kostolov vo Večnom meste.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.