AKTUALIZOVANÉ Na protest proti opatreniam platným na hraniciach sa takzvaní pendleri, teda Slováci žijúci alebo pracujúci v pohraničí, rozhodli zablokovať niektoré hraničné priechody. Tentokrát sa to naraz týka hraníc s Maďarskom, Českom aj Rakúskom.

V stredu (21.7.) chcú Slováci z pohraničných oblastí od sedemnástej hodiny blokovať hraničné priechody na diaľniciach. Ide konkrétne o Brodské-Lanžhot na hraniciach s Českom, Jarovce-Kittsee na hraniciach s Rakúskom a Čunovo-Rajka na hraniciach s Maďarskom. Ak je to možné, týmto miestam sa dnes podvečer radšej vyhnite.

Blokádu hraníc potvrdil v rozhovore pre denník Pravda zástupca Slovákov žijúcich v pohraničí Juraj Martiny.

Politická dohoda o cene antigénového testu a dvoch PCR testoch mesačne zadarmo, ktorú v pondelok údajne dosiahla koalícia, pre Slovákov v pohraničí podľa Martinyho nič neznamená. Pripomenul, že nezaočkovaní musia stále mať PCR test, ktorý stojí najmenej 50 eur, a mnohí naň nemajú peniaze.

Hranice a testovanie

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) predstavil analýzu preplácania testov. Za antigénové testy by Slováci platili približne päť eur. Dva PCR testy mesačne by potom mali ľudia hradené. Háčik je však v tom, že AG testy sú platné len 24 hodín a PCR 72 hodín.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.