Účasť na hromadných podujatiach počas návštevy Svätého otca na Slovensku bude možná len pre plne zaočkovaných. V prípade ochrany pred šírením koronavírusu, na čo sa minister zdravotníctva na svojej tlačovke odvolával, však takéto nariadenie nedáva veľký zmysel. Navyše je v rozpore s rétorikou katolíckej cirkvi vo veci očkovania.

Argumenty proti takémuto nariadeniu by sme mohli rozdeliť do dvoch skupín. Prvá je vedecká, druhá, povedzme, morálno-katolícka.

Čo sa týka tej vedeckej, vzniká tu viacero problémov. Prvým, ktorý sa často spomína pri téme očkovania naprieč celým spektrom, je, že aj plne zaočkovaní sa môžu nakaziť koronavírusom a tiež ho prenášať. Preto očkovanie viac ako pred prenosom epidémie chráni skôr proti ťažkému priebehu ochorenia. Príkladov sú v tieto dni plné titulky novín. Stačí sa pozrieť na Izrael či Veľkú Britániu, ktoré majú najvyšší podiel zaočkovaných spomedzi všetkých štátov (ak nepočítame miništáty) a kde sa aj napriek tomu masovo šíri indický, či ak chcete, delta variant koronavírusu. V Izraeli boli preto nútení obnoviť niektoré protipandemické opatrenia. V Británii zas vďaka preklepu Patricka Vallanca, vedeckého poradcu vlády, vieme, že zaočkovaní oboma dávkami vakcíny tvoria až 40 percent všetkých hospitalizovaných (nie 60 percent, ako pôvodne informoval). Áno, nakazených, hospitalizovaných, ako aj úmrtí je v Británii výrazne menej ako v zime, no aj napriek tomu platí, že ani vakcíny neposkytujú stopercentnú ochranu proti šíreniu koronavírusu.

Ďalším vedeckým protiargumentom voči prítomnosti len očkovaných je, že rovnakú ochranu ako očkovaní majú aj ľudia, ktorí prekonali covid. To dokazuje viacero vedeckých štúdií, ktoré minulý týždeň vo svojom článku zhrnuli manželia Visolajskí a infektológ Martin Kršák. Preto sa vo svete odvíja debata o tom, ako a či vôbec by mali byť očkovaní tí, ktorí koronavírus už prekonali a prirodzene si vytvorili protilátky.

Vo svete rovnako sledujeme debatu o tom, či by sa mali očkovať aj deti. V utorok médiá informovali o tom, že Británia nebude očkovať deti a radšej si počká na viac dát. Tamojšia vláda tak rozhodla na základe odporúčania miestnych odborníkov, ktorí tvrdia, že zdravotné výhody u väčšiny ľudí v skupine do 18 rokov neprevyšujú možné riziká.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.