Singapur obmedzuje prevádzku v reštauráciách aj masovejšie zhromažďovanie. Izrael pripravuje plošné štepenie treťou dávkou a vakcináciu detí od 12 rokov.

Singapur sa stal v ostatnom čase dôležitým príkladom, na jeho politiku odkazovali najmä zástancovia odvážnejšieho uvoľnenia opatrení. Singapurská vláda pôvodne rozhodla, že ku koronavírusu SARS-CoV-2 bude už pristupovať ako ku chrípke. To znamená eventuálne zrušenie všetkých obmedzení a zmierenie sa s tým, že sa vírus stane endemickým a v obyvateľstve sa bude v istej miere stále vyskytovať.

To sa ale teraz mení. Nie je to zmena o 180 stupňov, ale k sprísneniu pravidiel dochádza. V krajine je pritom zaočkovaných 73 percent Singapurčanov prvou dávkou a druhú dávku má už 50 percent obyvateľov, populácia je prevažne mladšia.

Každopádne v tejto ázijskej krajine bude opäť zakázané stravovať sa v reštauráciách, zhromažďovanie vrátane návštev iných domácností bude obmedzené na maximálne dvoch ľudí a pri športovaní vo vnútorných priestoroch bude povinné mať nasadené rúško. Nové opatrenia potrvajú najmenej do 18. augusta. Singapur tak opäť zavedie prísnejšie protiepidemické opatrenia, ktoré len minulý týždeň uvoľnil. Dôvodom sú nové ohniská nákazy, ktoré vypukli medzi rybármi a zákazníkmi karaoke barov, oznámil v utorok tamojší krízový štáb na boj proti pandémii.

Singapur sprísňuje regulácie krátko pred masovejšími akciami, ktoré sa v krajine očakávajú. Režim ale nebude drakonický, oslavy národného dňa Singapuru 9. augusta vrátane pouličného sprievodu sa uskutočnia, úrady však budú kontrolovať rozsah a priebeh akcie.
Prvé z nových ohnísk infekcie objavili medzi návštevníkmi karaoke barov a k 19. júlu úrady evidujú 193 súvisiacich prípadov nákazy. Druhé ohnisko je v rybárskom prístave Jurong, odkiaľ sa vírus rozšíril na 28 trhov a podnikov, kde sa nakazilo celkovo najmenej 179 ľudí.

Izrael sa pripravuje na očkovanie treťou dávkou

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.