Zopakuje sa rok 2016? Výsledky agentúr Trumpovi opäť neprajú. Ale prezident má mimoriadne silnú koncovku kampane, čo je dôležité, podpora Trumpa silnie v rozhodujúcich štátoch. Píše Lukáš Obšitník.

Poznáme to zo všetkých médií z celého sveta, podľa prieskumov verejnej mienky Donald Trump za Joeom Bidenom dlhodobo zaostáva. Platí to, či už sa berú do úvahy celonárodné prieskumy, ale aj prieskumy v rámci jednotlivých štátov USA.

Jedným z najspoľahlivejších zdrojov sledovania reálnej popularity prezidentských kandidátov a ich šancí na výhru vo voľbách je portál realclearpolitics.com, ktorý pravidelne sumarizuje všetky relevantné prieskumy verejnej mienky, a to celonárodne aj po jednotlivých štátoch.

Keďže amerického prezidenta volí tzv. Zbor voliteľov, ktorého členov volia jednotlivé štáty, je dôležité sledovať prieskumy práve v nich. Podľa aktuálneho vývoja by Biden mal mať viac-menej istých 216 voliteľov, kým Trump iba 125. Na víťazstvo je ich potrebné získať najmenej 270.

Ako to bolo pred štyrmi rokmi?

Všetci si však dobre pamätáme, že prieskumy pred 4 rokmi vysoko favorizovali Hillary Clintonovú. Nakoniec prehrala, no týždne pred voľbami jej vo viacerých štátoch dávali pred Trumpom aj viac ako 4-percentný náskok. Platilo to najmä v štátoch ako Wisconsin (náskok Clintonovej v prieskumoch bol 6,5%, Trump tu napokon vyhral o 0,7 %) a Minnesota (Clintonová +6,0 %, Trump napokon +1,5 %), podobne Michigan (Clintonová +3,4 %, Trump nakoniec +0,3 %) a Pennsylvánia (Clintonová pred voľbami +1,9 %, Trump vo voľbách +0,7 %).

Agentúry tvoriace prieskumy dnes tvrdia, že sa už zo svojich chýb poučili a pri zbere dát vo vyššej miere rátajú s bielymi voličmi so stredoškolským vzdelaním, ktorí by mali tvoriť jadro Trumpových voličov. Takisto sa tvrdí, že dnes je oproti predošlým voľbám menej nerozhodnutých voličov (ktorí vtedy väčšinou nakoniec volili Trumpa), navyše viac ako 90 miliónov občanov už svoj hlas odovzdalo poštou (predpokladá sa, že väčšina z nich hlasovala v prospech Bidena). Títo voliči patria k najrozhodnutejším a podľa prieskumov vo vyššej miere sympatizujú s Bidenom.

Napriek tomu je vo viacerých zatiaľ nerozhodnutých štátoch v posledných týždňoch badateľný mierny nárast Trumpových preferencií. Platí to napr. na Floride (zo 4-percentného náskoku Bidena zo začiatku októbra je dnes len 1,7 percenta), v Severnej Karolíne (v prvej polovici októbra tu Biden viedol o 3 percentá, dnes vedie Trump o 0,5 percenta), Georgii (z 2 percent v prospech Bidena z polovice októbra je dnes 0,2 percentný náskok Trumpa), v Pennsylvanii (Biden z náskoku 7-percent vedie už iba o 2,5), v Ohiu (Biden niekoľko mesiacov viedol o 2 až 3 percentá, dnes Trump vedie o 1,4 percenta) či Arizone (Biden tu niekoľko mesiacov viedol o 3 až 5 percent, dnes má náskok iba 0,5 percenta).

Problematické je pre Trumpa určite sledovanie Texasu, ktorý historicky patrí medzi republikánske bašty. Trump tu síce posledné mesiace viedol o 3 až 4 percentá (už to bolo pomerne málo), ale v posledných dňoch Biden náskok skrátil len na 1,2 percenta. Je pravdepodobné, že republikáni v posledných dňoch smerujú svoje úsilie na nerozhodnejšie štáty a preto tu klesajú, ale strata Texasu by pre nich bola určite tvrdým úderom. Texas znamená 38 hlasov v Zbore voliteľov, to je druhé najvyššie číslo po 55 hlasov z Kalifornie (tá je jednoznačne modrá).

Agentúra Trafalgar: Trump medzi nerozhodnutými vedie

Koho by nepresvedčili argumenty agentúr o tom, že už napravili svoj zber dát, môže sledovať činnosť spoločnosti Trafalgar Group. Tá bola pred 4 rokmi jedinou agentúrou, ktorá správne predpovedala Trumpovo víťazstvo v Michigane, a jednou z mála, ktorá mala podobný správny odhad v Pennsylvanii.

Agentúra je známa tým, že sa snaží odbúrať efekt toho, že respondenti sa pri odpovedi často nechajú ovplyvniť anketárom. Jej pracovníci sa nepýtajú iba na preferenciu samotného respondenta, ale aj jeho susedov. Predpokladá sa, že v predošlých voľbách práve preto výraznejšie odhalili skrytých Trumpových voličov, ktorí sa so svojou voľbou v negativisticky vytvorenej atmosfére nezvyknú verejne zverovať (kdežto susedia to na seba vzájomne povedia ochotnejšie).

Trafalgar sa zameriava len na štáty s nerozhodnými výsledkami. Podľa jej prieskumov z posledných dní vo viacerých takýchto štátoch vyšiel Trump víťazne. Podľa agentúry vyhrá v Pennsylvanii (47,8 % Trump, 45,9 % Biden), Ohiu (49,2 % Trump, 44,4 % Biden), Michigane (49,1 % Trump, 46,6 % Biden), Arizone (48,9 % Trump, 46,4 % Biden), Severnej Karolíne (48,6 % Trump, 46,5 % Biden), dokonca aj na Floride s jej 29 voliteľmi (49,6 % Trump, 46,9 % Biden). Biden by mal vyhrať v Minnesote, Nevade a Wisconsine.

Kritici teórie „hanblivého Trumpovho voliča“ tvrdia, že dnes už tento efekt nie je až taký silný ako pred 4 rokmi, a námietky sa objavili aj voči práci samotnej spoločnosti Trafalgar. Trumpov nárast popularity však každopádne potvrdzujú viaceré ďalšie agentúry a je pravdepodobné, že sa v nejakej miere prejaví. Navyše je tu ďalšie očakávanie: Predpokladá sa, že príde voliť ďaleko viac Američanov ako priemerne, a prieskumy len ťažko zachytia úplne nových voličov, ktorí sú teraz kvôli situácii v Amerike ochotnejší voliť a predpokladá sa, že vo vyššej miere Trumpa.

Mapa znázorňujúca tesné potenciálne víťazstvo Trumpa. Foto: RealClearPolitics/screenshot

Ale naspäť k mape, ak si republikáni udržia Texas a Trump vyhrá aj na Floride, v Arizone, Severnej Karolíne, Pennsylvanii, Ohiu a Georgii (prípadne aj v Michigane), bude mať 272 hlasov voliteľov a úrad prezidenta na ďalšie štyri roky. S Michiganom 288. Keď tu včera večer Trump absolvoval jeden z posledných mítingov v kampani, na záver prejavu povedal, že ak ho v Michigane nezvolia, už tam nikdy nepríde. A ľudia sa zabávali. Tak uvidíme o pár hodín.

Foto: Zábery z posledných mítingov Trumpa v Pensylvánii a Michigane. TASR/AP

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

Po zadaní emailu môžete čítať zadarmo.

Vaše osobné údaje budú spracované v súlade s našimi pravidlami ochrany súkromia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.