Na programe počas septembrovej návštevy pápeža Františka a stretnutí s ním sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní ľudia. Nezaočkovaní nebudú môcť prísť na hromadné podujatia nad 1 000 ľudí. Biskupi sú už zaočkovaní všetci.

„Naším spoločným cieľom je vytvoriť podmienky na to, aby si Svätý otec zo Slovenska odniesol pekné spomienky, aby sme spoločne vytvorili podmienky pre jeho sprievod, ale aj veriacich, ktorí budú chcieť prežiť hlboký duchovný zážitok, a zároveň, aby sme umožnili čo najväčšiemu počtu ľudí – veriacich a iných, zúčastniť sa na verejných svätých omšiach,“ povedal Lengvarský (nominant. OĽaNO).

Poznamenal, že sa tak dohodli s predsedom Konferencie biskupov Slovenska Stanislavom Zvolenským, že pôjde o účasť vysoko nad rámec platných opatrení. Pápežovej ceste na Slovensko sa venoval aj pastiersky list, ktorý sa čítal v nedeľu v našich kostoloch. Tejto téme sa tam ale biskupi nevenovali.

Ako prvý o tom informoval Denník N. Informáciu následne v spoločnom vyhlásení potvrdili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

Na pápeža sa chcú pozrieť desaťtisíce veriacich. Ich zaočkovanosť chcú kontrolovať pri vstupe. Plná zaočkovanosť znamená minimálne dva týždne po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny a tri týždne po jednodávkovej vakcíne.

Podľa Zvolenského toto rozhodnutie vnímajú v duchu ich požiadavky, aby sa na stretnutiach s pápežom mohlo zúčastniť čo najviac ľudí. „Bolo nám komunikované, že z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska technických možností je toto jediný reálny spôsob, ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať,“ uviedol bratislavský arcibiskup. Tvrdí, že je pre nich dôležité, že sa rozhodlo a vie sa, na čom sú, aby mohli pokračovať v ďalších prípravách návštevy pápeža. Prosí všetkých, aby informáciu zobrali v dobrom a veriacich prosia o modlitby.

Biskupi sú dlhodobo za štepenie proti Covidu

Slovenskí biskupi sú za štepenie proti čínskemu vírusu dlhodobo, k téme prijali ešte v decembri minulého roku svoje stanovisko, kde sa inšpirovali aj výhradami a postojom biskupov USA k vakcínam:

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.