S opatreniami proti šíreniu ochorenia COVID-19 chcú ísť pediatri v Spojených štátoch amerických ešte ďalej ako tamojšie úrady. Nosiť rúška v interiéroch odporúčajú všetkým.

V dlho očakávaných odporúčaniach na znovuotvorenie škôl a škôlok americká asociácia pediatrov uvádza, že učitelia aj všetky deti staršie ako dva roky by mali nosiť rúška aj v prípade, že sú zaočkovaní.

Detskí lekári sú v tomto prípade ešte prísnejší, ako stanovujú súčasné federálne nariadenia. Tie s niečím podobným nepočítajú. Len pár týždňov pred vydaním odporúčaní Centrum na kontrolu ochorení (CDC) uvoľnilo opatrenia. Podľa aktualizovaných smerníc CDC už nemusia mať plne zaočkovaní americkí študenti ani učitelia v interiéroch zakryté dýchacie cesty.

Americká akadémia pediatrov (AAP) však vo svojich najnovších inštrukciách vydaných k jesennému návratu detí do škôl píše, že súčasťou viacerých opatrení, ktoré majú študentov, učiteľov a školský personál udržať v bezpečí, by mali byť aj rúška. Podľa CDC by mali rúška nosiť len nezaočkovaní.

Obavy z delty

Pediatri prichádzajú s prísnejšími odporúčaniami v čase, keď v USA hlásia priemerne 35-tisíc nových prípadov covidu za deň. Nákaza sa medzi Američanmi šíri najrýchlejšie za uplynulé dva mesiace. Podobne ako v ďalších krajinách je za nárastom počtu nakazených infekčnejší delta variant ochorenia pôvodom z Indie. Ten je v USA od začiatku júla dominantný.

APP svojím odporúčaním nosiť rúška na školách aj zaočkovaným rozprúdila v Spojených štátoch znova debatu o vhodnosti niektorých opatrení používaných v boji proti novému druhu koronavírusu. Pediatri však argumentujú, že prioritou musí byť dostať deti späť do škôl tak, aby boli v bezpečí.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.