Počas zlej epidemickej situácie sa možno do prevádzok a k službám dostanú zaočkovaní, otestovaní a aj tí, čo prekonali covid. Preplácať by sa mali dva PCR testy mesačne.

V piatok 23. júla sa začne mimoriadna letná schôdza Národnej rady. Spomedzi desiatich bodov púta najväčšiu pozornosť vládna novela, podľa ktorej by sa pri tvorbe protipandemických opatrení malo prihliadať na digitálny covid preukaz.

Novela nedelí počas zlej epidemickej situácie ľudí na tých po covidovej injekcii a bez nej. Cieľom nie je, aby sa k službám a do prevádzok dostali len zaočkovaní, ale aj ľudia s platným covid testom či tí, ktorí už toto ochorenie prekonali.

Návrh konštatuje, že očkovanie sa spája s väčším zásahom do telesnej integrity, súkromia či presvedčenia a je na Slovensku dobrovoľné. Z právneho hľadiska sa preto ľudí na zaštepených a nezaštepených deliť nedá.

Plný vstup len pre zaočkovaných sa nedá obhájiť ani ochranou verejného zdravia. „Očkovanie chráni v prvom rade zaočkovaného pred ochorením alebo jeho ťažkým priebehom, nevypovedá primárne o potenciálnej infekčnosti alebo neinfekčnosti osoby voči tretím osobám,“ píše sa v osobitnej časti dôvodovej správy.

Vstup do prevádzok sa preto má povoliť rovnako osobám zaočkovaným proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaným alebo tým, čo ochorenie prekonali pred menej než 180 dňami.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.