Úspešný futbalista, potom tréner a v poslednom čase najmä známy komentátor. Zaujal originálnym jazykovým prejavom, stal sa obľúbený v televízii. Ťaží z neho aj reklama. Získal si vďaka tomu mnohé sympatie a stal sa na domáce pomery celebritou. Borbély je však aj podnikateľ a politik a jeho pôsobenie v Nových Zámkoch, kde je poslancom, zrejme mnohých jeho fanúšikov nemilo prekvapí.

V tomto juhoslovenskom mestečku, kde sa nachádza hrob Antona Bernoláka či známa Galéria umenia Ernesta Zmetáka, sa rieši téma, ktorá má na kultúru mesta väčší vplyv ako galéria či známe osobnosti spojené s mestom. Začiatkom júna sa tu hlasovalo o zákaze herní a kasín na území mesta. Všeobecne záväzné nariadenie neprešlo. Predkladatelia s tým zjavne počítali, preto predložili aj mäkší variant regulácie, ktorá by hazard vzdialila od škôl, kostolov a ďalších verejných miest, pri ktorých pôsobí ako päsť na oko. Ani táto mäkšia regulácia neprešla. Jedným z dôležitých hlasov, ktorý sa postavil na stranu hazardu, je práve Ladislav Borbély.

Herniam a kasínam sa na území Nových Zámkov darí. Svedčia o tom aj štatistiky. Radnica si v roku 2019 prilepšila o 354-tisíc eur. V roku pandémie sa očakávalo, že príjem klesne. Do augusta 2020 pritieklo do mestskej pokladnice z hazardu len 70-tisíc eur. No v závere roka sa suma vyšplhala na 309-tisíc eur. Mesto má tak každoročne z hazardu viac ako 300-tisíc eur. Pre mesto s necelými 40-tisícmi obyvateľov nezanedbateľná suma.

Alebo aj sociálny zločin, záleží, ako sa na celú vec pozriete. Peniaze v ešte väčšom objeme, ktoré totiž hráči na hazarde prehrajú, by mohli ostať rodinám a obyvateľom mesta Nové Zámky. Práve o tom bol medzi poslancami spor. Tak ako v iných mestách, kde sa téma otvorila, aj v Nových Zámkoch nateraz vyhral hazard.

Ten sa dokonca ďalej rozširuje. Otvorila sa totiž nová prevádzka, ktorá sa nachádza len pár metrov od tunajšieho kostola. Spoluvlastníkom budovy, kde je spomínaná herňa, je práve Ladislav Borbély. Oslovili sme ho a boli sme zvedaví na jeho pohľad: "Ja v tom problém nevidím. Je to otázka ľudskej slobody, kto chce, ide do kostola, kto chce, ide do herne. Neviem prečo by tam herňa nemohla byť," povedal pre Štandard Borbély.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.