Alejandro Mayorkas je niečo ako americkým ministrom vnútra (Homeland Security Secretary), pochádza z Kuby, odkiaľ jeho rodičia ušli do Ameriky pred Fidelom Castrom. Čakali by ste teda, že keď Kuba zažíva niečo, čo by sa mohlo stať ich rokom 1989, že Kubánec v americkej vláde sa bude správať ako ich advokát?

Namiesto toho prišlo toto: „Nikdy nie je správny čas pokúsiť sa o migráciu po mori. Tým, ktorí riskujú svoj život týmto spôsobom a pokúsia sa o to, by som to rád povedal úplne jasne: Ak sa vydáte na more, do Spojených štátov sa nedostanete.“

Kubánec v Bidenovej vláde odkázal Kubáncom z Kuby: Ani sa o to nepokúšajte, „do Spojených štátov nikdy nevstúpite“.

Tvrdé slová.

Najmä ak si uvedomíte, že Kuba je stále totalitný štát a mnohí utečenci z Kuby utekajú pred perzekúciou a väznením za svoj politický protest. Teda niečím, čomu má práve politický azyl slúžiť. Teraz, keď po 11. júli povstalo proti režimu mnoho Kubáncov vo viacerých kubánskych mestách, to platí dvojnásobne. Ale americký minister hovorí – ani na to nepomyslite.

Biden robí v istom zmysle verbálne tvrdšie gestá, ako Trump. Presnejšie, robí to za neho jeho minister.

Mayorkas adresoval výrok aj Haiťanom, kde sa po atentáte na hlavu štátu Jovenela Moïseho, tiež rozpadá tamojšie aké-také politické riadenie. Najnovšie odstúpil premiér Claude Joseph, po medzinárodnom tlaku.

Američania nie sú politicky v jednoduchej situácii, z viacerých dôvodov.

Po prvé, imigrácia do USA od zvolenia Bidena narastá, tento rok bolo pri pokuse o prekročenie hranice zadržaných už vyše milióna ľudí, a to je za 6 mesiacov viac ako bolo za 12 mesiacov každý rok od roku 2005. Každý merateľný ukazovateľ imigrácie rastie (opakované pokusy, imigrácia rodín, aj detí).

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.