Najbohatší sú Dáni, najchudobnejší Rumuni. Slovákov ťahajú nadol dlhy.

Dánska národná banka si dala zaujímavú úlohu. Rozhodla sa spočítať, akí bohatí sú v priemere obyvatelia v jednotlivých štátoch Európskej únie. Pritom si zvolila výpočet podľa toho, koľko peňazí majú v úsporách a od toho odpočítala dlhy.

Možno nie náhodou vyšlo, že najbohatší v Európe sú podľa údajov z konca minulého roka Dáni. Na jednu misku váh dali analytici vklady obyvateľov v bankách či iných formách investovania a sporenia vrátane dôchodkového a vyšlo im, že priemerný Dán vlastní v prepočte z dánskych korún 253-tisíc eur. Na druhú stranu váh položili dlhy či iné záťaže, ktoré majú. Tam je to na osobu 75-tisíc eur. Po odpočítaní druhej sumy od prvej analytikom vyšlo, že priemerný Dán má finančný majetok 178-tisíc eur.

Pätica štátov, kde ľudia disponujú veľkým finančným majetkom je jednoznačne čitateľná. Za Dánskom nasleduje Holandsko, Švédsko, Luxembursko a Belgicko.       

Z nášho pohľadu je zaujímavý opačný koniec rebríčka. Slovensko je na druhom mieste od konca. Horšie je už na tom iba Rumunsko. Priemerný Slovák mal na účtoch v bankách, vo finančných investíciách či úsporách na dôchodok ku koncu minulého roka takmer 19-tisíc eur a jeho dlhy tvorili bezmála 10-tisíc eur. Celkový čistý majetok tak predstavoval niečo menej ako 9-tisíc eur.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.