Bojovník za sexuálne a reprodukčné práva má zaujímavú minulosť. Martin Leidenfrost pátral po mužovi, ktorého meno rozhádalo politikov na Slovensku.

Kým svojim rakúskym čitateľom musím horko ťažko vysvetľovať, čo je vlastne Matićova správa (Rakúšania o ničom netušia, lebo rakúske médiá sa tej téme vôbec nevenujú), na Slovensku je všetko inak. Na Západe je ticho, kým u vás vznikol veľký odpor minimálne voči tomu, že sa Európsky parlament angažuje v otázkach, ktoré sú výlučne v kompetencii členských štátov EÚ.

Rezolúcia, ktorá bola nedávno prijatá s 378 hlasmi proti 255, nepriamo označuje proliferov za narušiteľov demokracie, zákaz potratov za „rodovo podmienené násilie“ a lekárov, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí, za ohrozenie ľudských práv. V Matićovej správe sa to robí celkom šikovne – je totiž nečitateľná. Nehorázne obvinenia, ktorými sa sleduje cieľ vytlačiť kresťanov z politického procesu, sa topia v záplave samozrejmostí a dobre znejúcich tvrdení. Pojem potrat sa vyskytuje len výnimočne, neustále sa melie o „zdravotnej starostlivosti“, ktorú ale – to sa už nepovie – mnoho z dotyčných neprežije.

Dobre, to všetko na Slovensku viete, ale tušíte, kto je vlastne dotyčný Predrag Matić, ktorý tomu dal meno? Zaujímalo ma to, nedalo sa inak, vycestoval som. Nuž a nestačil som sa diviť: Je to 59-ročný sociálny demokrat, ktorý v roku 1991 bojoval na predmestí Vukovaru ako hrvatski branitelj, bol za to deväť mesiacov trápený v srbských táboroch a potom sa na celé desaťročia zasvätil chorvátskej armáde, nakoniec ako minister vojnových veteránov. Ako sa stane, že niekto taký ako on sa na ženami ovládanom bruselskom Výbore pre ženy bije za „sexuálne a reprodukčné“ práva? Uznáte, musel som to zistiť.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.