Nemecko zažilo teraz niekoľko dní veľmi silný dážď a záplavy. Do nedele napočítaných takmer 160 mŕtvych pôsobí masívne, hoci keď si to vydelíme ôsmimi, aby sme to porovnali s českými obeťami a mierkami, bolo by to necelých dvadsať mŕtvych. Čo v Česku v roku 2002 zažili skoro tiež, vtedy tu bolo 17 mŕtvych. A predtým v roku 1997 Česi Nemcov v tomto smutnom ohľade so 49 obeťami predbehli v prepočte 2,5-krát väčším na hlavu.

Ale vtedy sa ešte nezvádzalo všetko na človekom zavinenú klimatickú zmenu. Václav Havel napríklad povodne interpretoval ako pripomienku pyšnému ľudstvu, že nie je pánom prírody. Dnes sa presadzuje paradigma presne opačná.

Zatiaľ sa najväčšie hrôzy v Nemecku odohrali pozdĺž toku rieky Ahr (na západ od Rýna a na juh od Bonnu). Ale kým nepreklasifikujú jej rozvodnenie na päťstoročnú vodu, je to "len" tretia storočná voda v rade: 1804, 1910, 2021. Vykazuje to istú pravidelnosť, napriek mienke televíznych expertov, že extrémneho počasia pribúda a stáva sa súčasťou nášho života.

Jedna nemecká politička, nie za Zelených, ale z radov kresťanských demokratov, tvrdí, že odteraz už si klimatické zmeny nebudeme spájať s obrázkami ľadového medveďa na kryhe (nechajme teraz bokom, že ľadové medvede nevymierajú), pretože klimatické zmeny drvia už priamo nás, obyvateľov strednej Európy.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.