Nová vyhláška o režime na hraniciach komplikuje príchod zaočkovaným len prvou dávkou. Deti od 12 do 18 rokov sa izolácii vyhnú len do 9. augusta.

Ústavný súd pozastavil minulú stredu účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva z 9. júla. Novú vyhlášku k režimu na hraniciach zverejnilo ministerstvo zdravotníctva minulý piatok a platí od pondelka 19. júla. Najväčšia zmena nastala u ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Čo platí od pondelka?

Pri prekročení hraníc: každá osoba nad 12 rokov vstupujúca na územie Slovenskej republiky sa musí registrovať v systéme eHranica (urobiť tak možno už 30 dní pred príchodom). Každý (aj plne zaočkovaný), kto prichádza na Slovensko letecky, sa musí preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín a vyplniť aj formulár na webstránke ministerstva dopravy, ktorý umožňuje lepšie trasovanie kontaktov.

Plne zaočkovaná osoba:

– osoba najmenej 14 dní, ale nie viac než rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky s dvojdávkovou schémou  (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik);
– osoba najmenej 21 dní, ale nie viac než rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu
COVID-19 s jednodávkovou schémou (Johnson & Johnson);
– osoba najmenej 14 dní a nie viac než rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky, ak sa tá podala v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19;

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.