K typom vakcín proti koronavírusu môže pribudnúť forma, ktorá poteší ľudí s fóbiou z ihiel. Vakcína v spreji má okrem bezbolestného použitia tú výhodu, že vytvára aj „slizničné“ protilátky.

Vedci z dvoch amerických univerzít zverejnili v júli vo vedeckom časopise Science Advances výsledky prvých testov vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorá sa podáva nosným sprejom.

Z predklinických testov na myšiach a fretkách vyplynulo, že sprej vyvolal produkciu protilátok a bunkovú imunitu, ktoré úplne ochránili zvieratá pred smrteľnými dávkami čínskeho vírusu. Látka zároveň u fretiek zablokovala prenos vírusu na nechránené a neinfikované jedince v rovnakej klietke. Práve druhý aspekt je prelomový.

„V súčasnosti dostupné vakcíny proti COVID-19 sú síce veľmi úspešné, väčšina svetovej populácie však stále nie je zaočkovaná, a existuje preto dopyt po ďalších vakcínach, ktoré sa ľahko používajú a účinne zastavujú choroby i prenos,“ uviedol imunológ a spoluautor štúdie Paul McCrae.

Okrem ľahšieho spôsobu podania má vakcína aj ďalšie výhody. Na dosiahnutie imunity je potrebná len jedna dávka a látku je možné skladovať v obyčajnej chladničke najmenej tri mesiace.

Zablokujú koronavírusu vstupnú bránu do ľudského organizmu

Podľa Tatiany Betákovej, virologičky z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, sú vakcíny v spreji „hudbou budúcnosti“ a zatiaľ do nich netreba vkladať veľké nádeje. O všetkom rozhodnú až klinické štúdie na ľuďoch.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.