V uplynulých dňoch riešili vatikanisti viacero tém. Pápežov návrat z nemocnice, ktorému sa osobitne venujeme v pápežovom týždni v nedeľu, stavu vatikánskych financií i nemeckej cirkvi. Písalo sa aj o vatikánskych súdnych procesoch a o zneužívaní.

V okolí Vatikánu sme zazreli bývalého predsedu Európskeho parlamentu. Podľa nemeckej sekcie Rádia Vatikán mal Hans-Gert Pöttering, kresťanský demokrat z Nemecka, v miništáte niekoľko stretnutí a loboval za to, aby biskupi USA vo svojom pripravovanom dokumente neodopreli sviatosť prijímania pre amerického prezidenta Joea Bidena. Tejto téme sme sa viac venovali v samostatných článkoch, nedávno tu.

Podľa niektorých novinárov však otázka prijímania pre Bidena vôbec nie je na stole a je to len mediálny ošiaľ. Odvolávajú sa na komuniké biskupov USA, ktorí píšu: "Navrhovaný dokument nemá mať disciplinárnu povahu a nie je zameraný na žiadneho jednotlivca alebo skupinu osôb.“

Vatikanisti však viac písali o domovine niekdajšieho predsedu europarlamentu. Nemeckí biskupi zverejnili cirkevnú štatistiku za rok 2020. Podáva „drastický obraz toho, ako pandémia koronavírusu ovplyvnila život našich komunít“, komentoval nelichotivé dáta predseda Nemeckej biskupskej konferencie biskup Georg Bätzing.

Pápeža prepustili z nemocnice, chce ísť do Škótska a Severnej Kórey

Pápeža Františka v utorok prepustili z rímskej nemocnice Gemelli, kde podstúpil plánovanú operáciu a viac než týždeň sa tam doliečoval. Návrat z nemocnice ho podľa niektorých oslabil a začal sa vraj „začiatok konca jeho pontifikátu“, avšak pre iných je „silnejší ako predtým aj vo svojej misii pastiera univerzálnej cirkvi“.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.