Patrí to k letu, fotka ako táto – kde premiér pózuje pri žatve. Mnohí sa usmejú, mnohých napadnú podobné obrázky z komunizmu. Ako to bolo so žatvou kedysi, keď politici ešte na poliach nezavadzali? Píše Katarína Nádaská.

Leto sa nieslo v znamení roľníckych prác, predovšetkým žatvy. Tá sa začínala v jednotlivých častiach Slovenska v rôznych termínoch, no už na sviatok svätej Margity (13. júla) sa vravievalo: „Svätá Margita, vodí žencov do žita.“
Všetky poľné práce sa začínali modlitbou a prosbou o Božiu pomoc a požehnanie roľníkovej práce. Pokosené obilie ženy po hrstiach zväzovali do snopov povrieslami ukrútenými z ražnej slamy. Zo snopov sa robili kríže, mandlíky či panáky, na ktorých malo obilie preschnúť, kým sa začne zvážať do stodôl.

Na konci žatvy ženy uplietli dožinkový veniec, do ktorého vplietali všetky druhy zožatého obilia, poľné kvety a stužky. Odovzdali ho gazdovi a vo vinšoch mu ženci a žnice zaželali, aby bol toľko rokov zdravý, koľko je vo venci trávy, aby mal toľko pekných detí, koľko je vo venci kvietia, a toľko meríc obilia, koľko je vo venci obilných zŕn.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.