Často sa hovorí o vymieraní Ruska. Kremeľ pritom v posledných rokoch prijal sériu opatrení, ktoré síce demografickú krízu nezvrátia, no môžu ju zmierniť. Pri sústredení sa na ruské problémy však odborníci a novinári často prehliadajú skutočnosť, že susedná Ukrajina čelí dlhodobo omnoho vážnejšej populačnej kríze.

„Ak je Ruská demografia problémom, tá ukrajinská je katastrofou,“ napísal vo svojej najnovšej analýze pre nemecký portál BNE IntelliNews expert na Rusko Ben Aris. Obe krajiny podľa jeho slov čakajú približne dve desaťročia stagnácie, keďže tam do produktívneho veku nastupuje generácia z „demografickej jamy chaotických 90. rokov“. Omnoho väčšie výzvy však z tohto hľadiska čakajú pravdepodobne Ukrajinu.

Katastrofa, ktorú Kremeľ dokázal zmierniť

Rozpad Sovietskeho zväzu viedol v 90. rokoch prakticky v celom postsovietskom priestore k mimoriadne vážnym sociálno-ekonomickým otrasom, ktoré mali okrem iného za následok aj prepad pôrodnosti a znižovanie strednej dĺžky života. Nie všade však boli dosahy transformácie na demografiu rovnako vážne. Rusko, ktoré sa v tomto kontexte spomína najčastejšie, kleslo v najhoršom období z hľadiska počtu obyvateľov späť na úroveň z roku 1985. Susedná Ukrajina sa však medzitým populačne zrútila na úroveň roku 1959 a prišla tak až o dve tretiny povojnového demografického rastu.  

Aris v analýze pripomína, že demografické vyhliadky Ruska na začiatku nového milénia boli katastrofické. Vzhľadom na existujúce trendy, keď Rusko ročne strácalo 750-tisíc ľudí, sa predpokladalo, že vtedajších 144 miliónov Rusov sa do roku 2020 zmenší na 77 miliónov. (O limitoch predpovedania populácie z dlhodobého horizontu, ako aj o tom, koľko obyvateľov malo mať dnešné Rusko podľa výpočtu Dmitrija Ivanoviča Mendelejeva, sa môžete viac dočítať TU). 

Vývoj v krajine sa však nakoniec ubral iným smerom. Od roku 2006 spustila ruská vláda sériu reforiem s cieľom zvrátiť nastúpený trend prostredníctvom podpory rodín s deťmi. Rusko následne zažilo desaťročie nebývalého populačného rastu, ktorý trval až do roku 2018, keď ho skončila už spomínaná kombinácia nástupu generácie populačnej jamy a ekonomického stagnovania.

Ako upozorňuje Aris, aj napriek trendu posledných troch rokov sa Moskve darí znižovať konzumáciu alkoholu, zlepšovať zdravie obyvateľov a predlžovať priemernú dĺžku života. V konečnom dôsledku by Rusko podľa odhadov OSN malo v roku 2050 mať 144 miliónov obyvateľov oproti terajším 148 miliónom, pričom najpesimistickejší scenár počíta s poklesom na 125 miliónov. (O úspechoch a zlyhaniach ruskej vlády v boji proti nadmernému konzumovaniu alkoholu sa môžete viac dočítať TU).

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.