Hoci do parlamentných volieb v Rusku zostávajú už iba necelé dva mesiace, vládna moc i opozícia akoby sa ocitli v slepej uličke. Každá z nich z vlastných dôvodov. Pandémia pritom zohráva špeciálnu úlohu.

Rusko zovrela tretia vlna pandémie. Chorobnosť a úmrtnosť na covid skoro každý deň láme nové rekordy. Vláda by mala urgentne konať a robiť niečo mimoriadne, ale v rozpakoch zastala a bezmocne iba sleduje udalosti.

Problém je, že Rusi masívne odmietajú uplatňovanie protiepidemických zákrokov. Nebúria sa, neorganizujú protesty, ale jednoducho ignorujú nariadenia orgánov. Nosia rúška len formálne, na brade, aby si nenarušili dýchanie. Nedodržiavajú žiadne odstupy. Nie každé verejné miesto ponúka dezinfekciu rúk. A tak možno pokračovať.

Naozaj zlé je to v prípade očkovania – väčšina obyvateľstva ho ani neplánuje. Hoci Sputnik V asi nie je v ničom horší ako západné a čínske vakcíny a novoobjavený KoviVak môže byť azda bezpečnejší ako ostatné, ľudia vidia v očkovaní neopodstatnené riziko a boja sa ho viac ako samej choroby.

Za normálnych okolností by sa úrady snažili tento trend zvrátiť prísnejším trestaním neposlušných občanov. V tom majú veľké skúsenosti. Keby sme neboli na prahu volieb, už by sme určite počuli o rozhodných aktivitách orgánov. Ale v realite sa odohráva niečo divné.

Pandémia ide bokom, dôležitejšie sú voľby

Niektorí vysokopostavení úradníci vyhlasujú povinnú vakcináciu. Iní, nemenej vysokopostavení, im to vyvracajú. Niektorí žiadajú urgentný lockdown, iní tvrdia, že ten nie je ani v pláne. Avizované obmedzenia týkajúce sa návštev reštaurácií už dvakrát posunuli na neskoršie termíny, a to, opakujem, na vrchole pandémie.

Vyzerá to tak, že orgány sa niečoho obávajú. Ale vlastne čoho alebo koho? Politická opozícia je úspešne potlačená. Ako sme už konštatovali, osoby neprijateľné pre moc zbavili možnosti kandidovať vo voľbách. Zdalo by sa, že úspechu vládnych síl už nemôže nič brániť.

Avšak pandémia zázračne rozvrátila celú situáciu. Faktom je, že najvzdelanejšia časť verejnosti – tradičný prameň opozičných nálad – vedome podporuje aj propaguje očkovanie a iné proticovidové opatrenia. V tomto sa stala spojencom moci. A početní covid-disidenti a antivaxeri patria do takzvanej Putinskej väčšiny, ktorá je základom stability režimu.   

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.