Marián Fečo odišiel z detského domova ako tretiak na vysokej škole na vlastnú žiadosť. Mal odvahu, chcel sa osamostatniť a začať žiť svoj vlastný život. Spočiatku to bolo náročné. Teraz je manažér, šťastný manžel a otec troch detí.

Marián sa do detského domova dostal vo svojich ôsmich rokoch. „Bolo to 16. septembra 1989. Súd vtedy rozhodol o tom, že budeme s mojimi súrodencami umiestnení do detského domova. No bolo to z objektívnych dôvodov,“ spomína si na chvíle, ktoré sa stali pred viac ako tridsiatimi rokmi.

Dôvodom nebolo, že by sa jeho rodičia o deti nezaujímali alebo nechceli starať, skôr nemohli. Mariánova mama ochorela a skončila na invalidnom vozíku. Otec pracoval a popri zamestnaní by nezvládol výchovu šiestich detí. Tie skončili v detskom domove až na najmladšieho syna, ten ostal pri rodičoch.

Detský domov bral ako internát

Marián sa považuje za človeka, ktorý sa veľmi rýchlo prispôsobí novým veciam. Tak to bolo aj v čase, keď sa dostal do detského domova. Na tamojší život si veľmi rýchlo zvykol. Detský domov bral skôr ako internát, keďže každý víkend trávili spolu so súrodencami doma a cez týždeň boli v domove.

Foto: archív Mariána Feča

Hoci sa súrodenci dostali do jedného domova, ich vzájomné vzťahy nemali vhodné podmienky na ďalší rozvoj. V zariadení ich rozdelili do rôznych skupín, spoločného času tam trávili veľmi málo. „Naše vzťahy vtedy veľmi ochladli,“ priznáva Marián.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.