Európska komisia spustila vo štvrtok právne konanie voči Maďarsku a Poľsku v reakcii na opatrenia tamojších vlád, ktoré exekutíva EÚ považuje za diskrimináciu občanov z komunity LGBT. Budapešť sa voči kritike ohrádza.

Eurokomisia pristúpila k tomuto kroku, pretože podľa nej obe krajiny porušili legislatívu Európskej únie. Cieľom je prinútiť predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, aby pozmenil svoj antipedofilný zákon, ktorý Európska komisia považuje za homofóbny a diskriminačný.

„Európa nikdy nedovolí, aby boli časti našej spoločnosti stigmatizované: či už pre to, koho milujú, pre svoj vek, pre etnickú príslušnosť, pre politické názory alebo pre náboženské presvedčenie,“ uviedla v oficiálnom vyhlásení šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Oznámenie o zaslaní formálnej výzvy Maďarsku a Poľsku je súčasťou širšieho štvrtkového balíčka právnych postupov Európskej komisie voči krajinám, ktoré porušili európsku legislatívu. Je to prvý krok v rámci právneho konania. Budapešť aj Varšava majú dva mesiace, aby odpovedali na obavy Bruselu. V opačnom prípade môže eurokomisia rozhodnúť, že im pošle odôvodnené stanovisko, a v ďalšom kroku ich postúpi Súdnemu dvoru Európskej únie, čo môže viesť až k finančným sankciám.

Maďarsko vraj porušuje mnohé pravidlá

Komisia spresnila, že v prípade Maďarska ide o zákon prijatý 23. júna, ktorý zakazuje alebo obmedzuje prístup k obsahom propagujúcim tzv. „odchýlku od vlastnej identity zodpovedajúcu pohlaviu pri narodení, zmene pohlavia alebo homosexualite“ pre jednotlivcov mladších ako 18 rokov, a tiež o zrieknutie sa zodpovednosti za detskú knihu s obsahom z prostredia agendy LGBT.

Podľa EK porušuje maďarský zákon niekoľko pravidiel EÚ. Napríklad bola podľa komisie porušená smernica o audiovizuálnych mediálnych službách, keďže Maďarsko zaviedlo neopodstatnené obmedzenia, ktoré diskriminujú ľudí na základe ich sexuálnej orientácie.

Niektoré napadnuté ustanovenia porušujú smernicu o elektronickom obchode – zákon zakazuje poskytovanie služieb s obsahmi odlišnej sexuálnej orientácie maloletým, aj keď tieto služby pochádzajú z iných členských štátov EÚ. Podľa eurokomisie taktiež Maďarsko nedokázalo odôvodniť obmedzenie cezhraničných služieb informačných spoločností, pričom Budapešť vraj tiež porušila právo na ochranu údajov stanovené v GDPR.

Pokiaľ ide o Poľsko, EK sa domnieva, že poľské orgány nedokázali úplne a primerane odpovedať na jej vyšetrovanie týkajúce sa povahy a dopadu uznesení takzvaných „zón bez ideológie LGBT“ prijatých desiatkami poľských regiónov, miest a obcí.

Orbán: Nechávame to v rukách rodičov

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.