Novú vyhlášku k režimu na hraniciach majú zverejniť v piatok a platiť má od pondelka. Upraví sa ňou návrat ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Už v prvý deň po návrate by mali mať možnosť dať sa otestovať PCR testom a pri negatívnom výsledku ukončiť karanténu. Prechodné ustanovenia majú platiť dva týždne. Vo štvrtok o tom informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Podľa ministra sa tak bude v prechodných ustanoveniach upravovať návrat zatiaľ jednodávkovo zaočkovaných ľudí, ktorí vycestovali za starých podmienok tak, aby sa im "čo najmenej komplikoval život". "Následne sa prejde na štandardný režim, keď na hraniciach budú dve kategórie – chránení a nechránení," povedal Lengvarský (nom. OĽaNO) s tým, že zaočkovaní jednou dávkou budú považovaní za nezaočkovaných.

Zmena pre zaočkovaných pred 9. júlom

Prípravu vyhlášky vzápätí potvrdila aj hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková s tým, že bude v súlade s výkladom Ústavného súdu SR. "V praxi tak nenastane návrat k predchádzajúcej vyhláške, a teda k trojfarebnému cestovateľskému semaforu. Cieľom je predísť významným zmenám na hraniciach pre infekčnejší variant delta," avizovala.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.