Eurokomisia v stredu predstavila celú sériu zmien, ktorá má zabezpečiť predsavzaté zníženie emisií do roku 2030. Dosahovanie klimatických cieľov vyjde draho nielen štáty a firmy, ale aj občanov. Cestovanie autom výrazne zdražie a spaľovacím motorom v roku 2035 odzvoní. Až tretina eurokomisárov mala k energetickému balíčku výhrady, ale výsledok nedokázali ovplyvniť. Teraz sú na ťahu členské štáty a europarlament.

V politike Európskej únie sa boj s klimatickou zmenou ostatné roky stal prioritou. Keď do funkcie predsedníčky Európskej komisie nastúpila Nemka Ursula von der Leyenová, stanovila si šesť priorít. Európsky zelený dohovor alias European Green Deal bol prvou z nich. Prišla pandémia, ktorá sčasti odsunula vlajkovú loď reformných zmien bokom, ale len naoko a dočasne.

Diskusia o percentuálnom znížení emisií do roku 2030 sa stala do veľkej miery politickou. Po licitovaní európskych inštitúcií sa napokon dohodlo zníženie o 55 percent v porovnaní s rokom 1990.

Číslo je na papieri už mesiace. Zato konkrétny spôsob, ako sa k nemu dopracovať, sme uzreli až túto stredu. Balík nesie názov Fit for 55. Opatrenia sú tvrdé a širokospektrálne, v súlade s ambicióznymi klimatickými cieľmi.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.