Viaceré európske štáty pristúpili k povinnému očkovaniu zdravotníkov. Slovensko sa touto cestou zatiaľ neuberá. Podľa zdravotníckych združení je to správny postup.

Tvárou v tvár zhoršujúcej sa epidemickej situácii pre šírenie delta variantu čínskeho vírusu pristupujú niektoré európske štáty k povinnému očkovaniu zdravotníkov. Tí sú na zvládnutie pandémie tými najdôležitejšími osobami.

Pobaltské Lotyšsko je v tomto smere najradikálnejšie. Očkovanie proti koronavírusu tam bude povinné pre ľudí pracujúcich v medicínskych, sociálnych, vzdelávacích i v iných zariadeniach. Urobiť tak musia do 15. septembra. V prípade, že sa zamestnanci týchto zariadení odmietnu zaočkovať, zamestnávateľ ich bude môcť prepustiť z práce.

Rovnako na tom budú lekári, zdravotníci, opatrovatelia a nemedicínski pracovníci nemocníc či starobincov vo Francúzsku. Ak po 15. septembri nebudú zaočkovaní, nebudú môcť pracovať a nedostanú mzdu. Prezident Emmanuel Macron nevylúčil, že v budúcnosti by mohlo byť očkovanie proti covidu povinné pre všetkých.

Povinné očkovanie zdravotníkov a všetkých zamestnancov domovov dôchodcov oznámil v pondelok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Pracovníci zariadení pre seniorov sa musia dať zaočkovať do 16. augusta, inak ich vyhlásia za dočasne práceneschopných. Dôchodcovia sú najrizikovejšou skupinou obyvateľstva. Zaočkovanie pre pracovníkov v zdravotníctve, a to ako štátnom, tak i súkromnom sektore, bude v Grécku povinné od 1. septembra.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.