Opájame sa tým, že dostaneme miliardy eur z Európskej únie. Sme hrdí, že spolupracujeme, a ani sa nezamýšľame nad tým, či sa vízie dajú naplniť. Sme vo vleku.

Dve správy z posledných dní.

Prvá. Slovenský Plán obnovy po pozitívnom hodnotení zo strany Európskej komisie dostal zelenú aj od všetkých členských štátov Únie a Slovensko už v lete môže získať 800 miliónov eur.

Druhá. Európska komisia predložila ambiciózny legislatívny balík s označením Fit for 55, ktorého zámerom je prispôsobiť politiku Únie v oblasti klímy, energetiky, využívania pôdy, dopravy a daní zníženiu čistých emisií skleníkových plynov do roku 2030 najmenej o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Obe správy sú z Bruselu. Áno, tam je teraz centrála, ktorá stojí nad slovenskou vládou. K prvej uvedenej správe pridám ešte jednu poznámku. Nemenovaný zdroj z diplomatického prostredia pre agentúru TASR spresnil, že „Slovensko bolo pri príprave svojho národného plánu vnímané ako spolupracujúca krajina, tak pri rokovaniach s eurokomisiou, ako aj s inými členskými krajinami“.

Aký význam má pojem spolupráca v prípade Bruselu? Znamená ísť po ruke centrále, ktorá, ako sa ukazuje, mocnie alebo sa pretvára na obraz niektorých vplyvných politikov starých členských štátov. Tých prejavov mocnenia je viac.

Stačí si pripomenúť presadzovanie progresívnej agendy v prípade Maďarska, ktoré si chce ísť vlastnou legitímnou cestou, alebo tiché federalizovanie Únie cez Fond obnovy, pri ktorom sa administratíva v Bruseli správa ako centralizovaná vláda, čo láskavo udeľuje peniaze provinciám.

Slovenská vláda spolupracuje. To by bolo určite chvályhodné, ak by voči ostatným členom vystupovala ako rovnocenný partner, čo jej napokon Lisabonská zmluva plne umožňuje, a ak by sa správala v Bruseli primerane sebavedome.

Ona sa však správa ako reprezentácia štátika, ktorý zahnali do kúta, správa sa ako poslušný žiačik. Platí to pri Fonde obnovy, pre ktorý sa s pochvalou unúvala prísť predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová až do Bratislavy. Dá sa predpokladať, že podobne to bude pri zamýšľanej ekologickej revolúcii s názvom Fit for 55. Musia ju totiž odobriť členské štáty.

Bohatneme, ale len relatívne

Iste, Slovákom sa v poslednom období darí a veľkú zásluhu na tom nesie členstvo v Európskej únii. Nebyť pandémie, Slovensko by v posledných dvoch rokoch pokračovalo v ekonomickom raste a zvyšovaní životnej úrovne obyvateľov.

Všetko by bolo v poriadku, keby tento pozoruhodný vývoj nemal niekoľko trhlín.  

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.