AKTUALIZOVANÉ Systém na hraniciach, ktorý delil ľudí podľa očkovania, sa mení. Štát sa začne riadiť júnovou vyhláškou, ktorá delila štáty na zelené, červené a čierne.

Ústavný súd (ÚS) SR pozastavil v stredu účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 9. júla stanovila povinnú karanténu pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.

ÚS zároveň obnovil platnosť a účinnosť vyhlášky ÚVZ z júna, ktorá pri karanténnych opatreniach pri vstupe na Slovensko rozlišuje krajiny podľa cestovateľského semaforu na zelené, červené a čierne.

Júlovú vyhlášku napadla na ÚS opozičná strana Smer-SD s tým, že podľa nej takýto právny predpis diskriminuje nezaočkovaných v uplatňovaní ich ústavného práva na slobodu pohybu a pobytu a práva na slobodný vstup na územie SR. Zároveň argumentovala, že diskriminuje pendlerov v uplatňovaní ústavného práva na prácu.

„Očkovanie musí byť dobrovoľné a ak sa niekto rozhodne nezaočkovať, nemôže byť za to ani priamo, ani nepriamo diskriminovaný. Vyhláška je preto podľa nás v Smere–SD diskriminačná a napadli sme ju kvalifikovaným spôsobom na ÚS SR. Povinná karanténa súčasne spôsobuje obrovské škody na slovenskom cestovnom ruchu,“ skonštatoval hovorca strany Ján Mažgút.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.