Po páde apartheidu vznikla pre Juhoafrickú republiku prezývka Dúhový národ. Ten v súčasnosti zažíva najhoršie násilnosti a rabovania za posledné roky. Podľa miestnych násilie rozpútavajú hlavne Zuluovia, ktorí sa zameriavajú na tamojšie menšiny – belochov, Indov či moslimov. Etnický rozmer násilností pripustil aj prezident krajiny.

V Juhoafrickej republike (JAR) sa odohrávajú najhoršie násilnosti za posledné desaťročia. Rozpútalo ich hlavne zatknutie a uväznenie bývalého prezidenta Jacoba Zumu. Pristúpil k tomu tamojší ústavný súd, keď sa Zuma nedostavil na súdne pojednávanie pre podozrenia z obrovskej korupcie.

Medzi Zumových verných sa radia hlavne Zuluovia, pričom k tomuto kmeňu patrí aj samotný bývalý prezident. Svojho času stál po boku Nelsona Mandelu, keď bojovali proti apartheidu v krajine, ktorý zvýhodňoval belochov. Pre bývalého prezidenta, obvineného z masívnej korupcie, však slúži bývalý režim ako obetný baránok dodnes.

„Mám povinnosť zaistiť, že hrdosť a rešpekt pre náš právny systém nie sú skompromitované rozsudkami, ktoré našim občanom pripomínajú časy apartheidu,“ uviedol 79-ročný Zuma v nedeľu. Dodal, že bol odsúdený bez riadneho procesu a okrem prirovnávania situácie k apartheidu vyhlásil, že poslať niekoho v jeho veku do väzenia počas pandémie je rozsudok smrti.

Rabovanie a násilie

Podporovatelia Zumu proti jeho uväzneniu zorganizovali masové protesty. Tie sa rýchlo zvrhli na rabovanie i násilie. Najviac postihnuté sú provincie KwaZulu-Natal (KZN) a Guateng, kde sídli i jedno z hlavných miest krajiny Johannesburg.

Za posledné dni sa násilnosti rozšírili aj do Severného Kapska a provincie Mpumalanga, avšak iba v menšej miere. Rabovanie a násilie v krajine si zatiaľ vyžiadalo viac ako 70 obetí. Polícia zatkla viac ako 1 200 ľudí. Podľa západných médií k nepokojom prispela aj chudoba skĺbenáprotipandemickymi opatreniami.

Obeťou rabovania sa stali napríklad obchodné domy v KZN a Guatenge, neskôr aj sklady, obchody s alkoholom, lekárne, pumpy či malé obchody. Proti rabujúcim zasahuje miestna polícia, ako aj juhoafrická armáda. Pre mnohých ľudí je to však nedostačujúce.

A bude zrejme horšie. Zumova nadácia podľa agentúry Reuters vyhlásila, že kým bývalú hlavu štátu neprepustia z väzenia, v Juhoafrickej republike "nebude mier". "Mier a stabilita v JAR je priamo naviazaná na okamžité prepustenie prezidenta Zumu," píše organizácia na sociálnej sieti Twitter.

https://www.youtube.com/watch?v=v--9A_xZPyg

Bránia sa Indovia i belosi

Podľa niektorých miestnych obyvateľov Zuluovia a rôzne extrémistické černošské skupiny vyzývajú aj na násilie proti menšinám – hlavne voči pôvodnému belošskému obyvateľstvu (Afrikáncom), ale aj Indom či moslimom. Tí bránia so zbraňou v ruke svoje štvrte i obchody pred rabujúcimi.

Etnický rozmer konfliktu pritom pripúšťajú aj najvyšší štátni predstavitelia. "Pre všetkých Juhoafričanov je znepokojujúce, že niektoré z týchto násilných činov sú založené na etnickej mobilizácii," uviedol prezident krajiny Cyril Ramaphosa, čím odkazoval na snahy o rozvírenie nacionalistických vášni Zuluov.

Situáciu v krajine pre Štandard opísal miestny obyvateľ, ktorý si praje byť oslovovaný prezývkou JP. „Osobne vám môžem povedať, že mnohé komunity sa mobilizujú na obranu. Moja štvrť akurát zorganizovala rôzne ozbrojené a prieskumné skupiny,“ vraví JP.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.