14. júla, 08:22

Očkovanie detí, tretia dávka, záujmy farmabiznisu a všetky riziká, ktorým dnes čelíme. Veľký rozhovor s virologičkou Tatianou Betákovou

Očkovanie detí, tretia dávka, záujmy farmabiznisu a všetky riziká, ktorým dnes čelíme. Veľký rozhovor s virologičkou Tatianou BetákovouVirologička Tatiana Betáková. Foto: Matúš Zajac

Návrat detí do škôl vytvorí ideálne podmienky na šírenie koronavírusu a potenciálne adaptovanie sa na deti ako na nového hostiteľa, hovorí Tatiana Betáková, ocenená virologička z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Získali ste prestížnu cenu Slovenskej akadémie vied za propagáciu vedy. Priblížte čitateľom, čo to vlastne znamená.

Jednu takúto cenu už mám za vírus chrípky. Táto cena je teda druhá a tiež kolektívna. Ukazuje sa, že propagovať vedu je veľmi dôležité. Znamená to odpovedať na otázky, ktoré sa v spoločnosti vyskytnú. Vedci by mali poskytnúť najerudovanejšie informácie. Vy redaktori si dnes viete mnohé veci dohľadať sami v dostupných zdrojoch. Často vidím v médiách samostatne spracované pekné články s odkazom na zdroje. My vedci však máme veci naštudované, na to nestačí prečítať si jeden článok. Vieme sa zorientovať v danej problematike a dať veci správne do súvislostí. Kriticky si vyhľadávame zdroje, z ktorých čerpáme informácie. Navyše, môžeme doplniť niečo z našich skúseností.

Druhým aspektom je ukázať ľuďom, že sme tu a robíme výskumy, o ktorých možno ani netušia, ale vieme im z nich poskytnúť skúsenosti. Slovensko potrebuje vedcov. Kedysi si ľudia mysleli, že len pijeme kávu, pritom niekedy nemáme takpovediac čas ani na obed. Potrebujeme vytvoriť prepojenie medzi vedcami a ľuďmi.

Preniknúť do sveta vedy je pre laika ťažké. Človek sa ľahko stratí v odborných termínoch a chýba nám oná schopnosť dať poznatky do súvislostí. Čo by mohlo vedcov spájať s občanmi?

V iných štátoch vidím, že popularizácia vedy vedie k tomu, že sa ľudia hrdia výsledkami. Máme veľa skvelých odborníkov a dokážeme úžasné veci. Je potrebné, aby ľudia boli hrdí na to, že tu takých šikovných vedcov máme. Nie sme pasívni užívatelia, v rámci financií, ktoré dostávame, rovnocenne prispievame do celosvetového výskumu. Vieme riešiť problémy, ktoré vzniknú, nemusíme čakať, kým nám niekto zo zahraničia príde povedať, čo máme robiť.

Pomohol v tomto uplynulý rok? Uvedomili sme si význam vedcov, ktorí nám budujú dobré meno vo svete?

Prieskumy ukazujú, že vedci sú najdôveryhodnejšími osobnosťami spomedzi tých, ktoré sa k téme pandémie vyjadrujú. V priemere nám dôveruje približne 70 percent ľudí a akceptujú tie informácie, ktoré im poskytujeme. Myslím si, že to je úžasné číslo a obstáli sme.

Je to dvojnásobok dôvery, akú má najdôveryhodnejší minister súčasnej vlády Vladimír Lengvarský. Na druhej strane vidíme, že minulý víkend sa pred domami profesora Vladimíra Krčméryho a iných lekárov propagujúcich očkovanie odohral protest. Nevylučuje sa to navzájom?

Sú ľudia, ktorí iba protestujú, a sú ľudia, ktorí sa vyhrážajú smrťou, a to nielen profesorovi Krčmérymu. Treba sa pozrieť na to, akí ľudia vlastne protestujú. Žiadajú právo slobodne sa rozhodnúť, ale upierajú isté právo tým, ktorí majú iný názor. Chcú, aby sa s nimi jednalo slušne a oni konajú násilne. Často sú vulgárni a vyhrážajú sa zabitím. Sťažujú sa na prijaté opatrenia, ktoré majú chrániť zdravie a životy ľudí, ale oni tieto opatrenia nerešpektujú. Títo ľudia sú nebezpeční sami pre seba, svoje rodiny a pre celú spoločnosť. Navyše, prečo im máme platiť testy, lieky či nemocnicu? Prečo títo ľudia ohrozujú naše zdravie, naše životy? Prečo nemajú byť zodpovední za to, že niekoho nainfikovali a pripravili o zdravie, prípadne o život? A mohla by som pokračovať.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.