Progresivistická oligarchia chráni svoje pozície proti záujmom strednej Európy. Je načase, aby si stredná Európa našla spojenca, buchla do stola a Európu začala stavať späť na nohy.

Holandský premiér Rutte vyzval v Bruseli Maďarsko, aby buď zrušilo zákon zakazujúci propagáciu homosexuality medzi mládežou alebo vystúpilo z EÚ. Hovoril tým z duše európskym progresívcom, ktorí dlhodobo vyčítajú maďarskej a poľskej vláde porušovanie demokracie a európskych hodnôt.

Jeho luxemburský kolega Bettel sa potom ešte s ostatnými šéfmi európskych vlád podelil o svoju traumu spôsobenú tým, že ho vlastná matka zavrhla ako homosexuála. S maďarským zákonom to síce nesúviselo, ale kadekoho dojalo, že premiér najbohatšej krajiny EÚ je vlastne trpiaci príslušník ostrakizovanej menšiny.

Podobné debaty by boli ťažko predstaviteľné ešte v čase, keď sme do EÚ vstupovali. Aj vtedy sa diskutovalo o hodnotách, neprivilegovaných menšinách a európskej demokracii. Ale nejako opačne. Európske hodnoty hájili konzervatívci. Išlo im o slobodu, národ, kresťanstvo či rodinu, ktoré odkazovali na skúsenosti predchádzajúcich generácií. Progresívci sa spočiatku diskusii o hodnotách vyhýbali, ale nakoniec našli účinnejšiu stratégiu: dali hodnotám opačný obsah a prešli do útoku. V ich poňatí hodnoty odkazujú na konanie, ktoré predchádzajúce generácie zavrhovali, ale ktoré sa práve preto má stať všeobecne záväznou normou.

Podobne zmenili definíciu znevýhodnených. Pôvodne išlo o strednú a východnú Európu. V deväťdesiatych rokoch za cenu veľkých obetí začala prekonávať zaostalosť spôsobená komunistickým experimentom, od EÚ si sľubovala, že dobiehanie urýchli. Ale Česko a Maďarsko na tom dnes nie sú v porovnaní s Nemeckom oveľa lepšie ako v čase vstupu do EÚ. Poľsko a Slovensko si síce z horšej východiskovej pozície voči Nemecku polepšili, ale už tiež narazili na strop prosperity stojaci na zahraničných investíciách, lacnej práci a montážnych linkách. Rumuni, Bulhari, Litovčania, Lotyši radšej rovno emigrujú na Západ.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.