Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva o režime na hraniciach, ktorá umožní vyhnúť sa karanténe po návrate na Slovensko len očkovaným osobám a deštrukcia právneho štátu boli témami stretnutia predsedu strany Smer-SD Roberta Fica so Stálym zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Minister obrany Jaroslav Naď v reakcii píše, aby si Fico nerobil hanbu a tvrdí, že expremiér sa podľa neho bojí.

Smer-SD podal pre vyhlášku o režime na hraniciach podnet na Ústavný súd (ÚS). Fico súd žiada, aby pozastavil platnosť vyhlášky dovtedy, kým nerozhodne, či je v súlade s ústavou alebo nie. „Rovnako žiadame, aby bola označená ako protiústavná, lebo je diskriminačná,“ poznamenal Fico.

Strana podáva aj podanie na právny servis na Európsku komisiu. Tým chce ukázať, že vyhláška je v „príkrom rozpore“ s nariadením EÚ. Ako Fico pripomenul na stredajšej (13.7.) tlačovej konferencii, nariadenie hovorí, že štáty musia zabrániť priamej alebo nepriamej diskriminácii osôb, ktoré nie sú zaočkované.

„Nemôžete byť diskriminovaní ani priamo, ani nepriamo, ak ste sa rozhodli, že sa zaočkovať nedáte,“ skonštatoval na základe nariadenia. V súvislosti s vyhláškou Fico poukázal na úpadok cestovného ruchu. Podľa neho viacerí cestujúci na Slovensku zrušili svoju dovolenku pre povinnú karanténu.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.