Belgicko sa s podvodníkmi s testami nemazná. Za obídenie zákona vo forme falošných PCR testov a následné ignorovanie súdov hrozí až rok väzenia a pokuta vo výške niekoľko tisíc eur. Podľa slovenskej polície sa prípady pokusov o falšovanie PCR testov vyskytli aj u nás.

V apríli začali na belgických letiskách registrovať prípady ľudí, ktorí sa rozhodli finančne si uľahčiť prechod hranicami. Namiesto PCR testu, za ktorý by zaplatili približne 55 eur, si zaobstarali falošný výsledok testu. Ním sa preukázali na letisku, kontrola však podvod objavila.

Dňa 27. apríla belgická prokuratúra rozhodla, že proti takýmto pokusom podnikne rázne kroky. Podvodníkom odvtedy okrem okamžitého zmarenia vycestovania hrozí aj bloková pokuta až do výšky 750 eur a trest odňatia slobody na päť rokov, ak odmietnu pokutu zaplatiť. Rovnaké podmienky platia pre občanov Belgicka aj zahraničných cestovateľov.

Napriek tomu zachytili v období od 19. apríla do 11. júna len na najväčšom belgickom letisku Brusel Zaventem 576 ľudí, ktorí sa pokúsili vycestovať s falošnými PCR testami. Po kontrole v laboratóriu, ktoré údajne tieto testy vykonalo, vysvitlo, že žiadny test s danými referenčnými číslami neexistuje a v údajoch laboratória sa tiež nenachádzajú dané mená.

Cestovatelia sa neskôr priznali, že kúpili sfalšovaný certifikát za 30 eur. Snaha ušetriť 25 eur ich v konečnom dôsledku stála násobne viac. Najmenej dvaja ľudia však odmietli pokutu zaplatiť a nedostavili sa ani na súdne pojednávanie. Sankcii sa ani tak nevyhli.

Pokuta 4 000 eur a rok väzenia

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.