Migranti sa z pohľadu niektorých susedných štátov začínajú ukazovať ako efektívny nástroj nátlaku na Európsku úniu. Tej už medzitým prestáva prekážať aj ostnatý drôt.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok obvinili Bielorusko, že proti Únii využíva nelegálnych migrantov ako politickú zbraň. Na prevádzačstve migrantov do Litvy sa podľa slov Landsbergisa priamo podieľajú bieloruské úrady, ako aj aerolínie a cestovné agentúry.

"Musíme byť veľmi prísni na režim, ktorý využíva takéto zbrane. V prvom rade prostredníctvom sankcií. Nie sme svedkami skutočného prílevu migrantov, ktorí utekajú v obavách o život na pltiach, ktoré ich životy ohrozujú, ale sme svedkami toho, ako turistické agentúry predávajú lístky až k európskym hraniciam, pričom to nie sú drahé lístky,“ uviedol litovský minister so slovami, že je to úplne iná situácia ako v Stredozemnom mori. Zapojenie oficiálnych orgánov tretieho štátu je podľa neho hlavným rozdielom oproti migračnej kríze, ktorá Európu zasiahla v minulých rokoch.

Landsbergis dodal, že do procesu môže byť okrem Bieloruska zapojená aj Moskva. „Podľa našich informácií transport [migrantov, pozn. red.] neumožňuje len Bielorusko, ale možno aj Rusko. Je to veľmi znepokojivé, keďže západné sily opúšťajú Afganistan a existuje hrozba veľkej migračnej vlny, ktorej svedkami sú už teraz v Tadžikistane a v Rusku. Mohli by sa dostať k európskym hraniciam cez Litvu, alebo Lotyšsko, Estónsko, či dokonca Fínsko a iné štáty, ktoré susedia s Ruskou federáciou," varoval.

(viac…)

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.