K diskusii o miernejších trestoch pre konzumentov marihuany sa rozhodlo pridať aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko. Spustilo rovno petíciu za dekriminalizovanie tejto drogy. Lekár Peter Visolajský to tvrdo odsudzuje.

Dekriminalizovanie marihuany je v podmienkach Slovenska pálčivou témou. Politické strany sa zhodujú, že tresty za držbu tejto drogy sú privysoké. Časť poslancov za OĽaNO prišla v apríli s návrhom na ich zníženie. Chcú docieliť, aby ľudia, ktorí marihuanu užívajú pre vlastnú spotrebu, neboli trestne stíhaní. Štát by mal podľa nich rozlišovať medzi bežnými užívateľmi marihuany a dílermi.

S drakonickými trestami za držanie marihuany pre osobnú spotrebu nesúhlasí ani vládne koaličné hnutie Sme rodina a opozičné strany Hlas a Smer. Strana SaS ako jediná dokonca podporuje dekriminalizovanie tejto drogy. Legislatíva by sa mohla upraviť ešte v tomto volebnom období. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) má pripravenú novelu Trestného zákona. Predstaviť ju chce v auguste.

Nejde o tvrdú drogu, treba rozlišovať medzi užívateľmi drog a dílermi

Kolíková má pripravené dva návrhy. Ten komplexnejší sa týka najmä nového spôsobu určovania množstva drog na potreby Trestného zákona. Stanoviť chce napríklad pojem „obvyklá dávka drogy“, ktorý slúži ako rozlišovacie kritérium pri stanovovaní výšky trestu. Nižšie dávky by sa podľa Kolíkovej mohli vnímať ako priestupok, nie ako trestný čin. Zjednotiť chce aj tresty, pretože rozhodovacia prax súdov nie je aktuálne predvídateľná.

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.