Arméni žijú v Rusku už tisíc rokov a bez konfliktov. Čím to je, že im je cárske aj súčasné Rusko tak blízke?

Známy ruský satirik Michail Zadornov raz vysvetlil, prečo je značka Versace v Rusku populárnejšia ako Armani: ten druhý znie takmer rovnako ako Arméni a na tom nie je nič veľmi zaujímavé. Samozrejme, je to iba vtip, ale odráža realitu – Arméni sú v Rusku úplne obyčajnou časťou obyvateľstva.

Podľa oficiálnych štatistík ich tam žije okolo 1,5 milióna. Prezident Vladimir Putin vo svojich prejavoch však párkrát vyslovil číslo okolo 3 miliónov. Myslím, že je bližšie k pravde. Tento národ je jedným z najviac rozptýlených na celom svete – za hranicami trvalo býva trikrát viac Arménov než doma v ich vlasti.

Nevieme presne prečo sa eskapizmus (prepáčte mi ten anglicizmus, odkazuje na anglické slovo escape – uniknúť) kedysi stal tradičnou reakciou tohto národa na vonkajšie a iné hrozby, z akého dôvodu vznikla obrovská celosvetová arménska diaspóra. Tento trvalý proces emigrácie Arménov z vlasti tam má aj vlastný názov – artagacht ako konštantný faktor ľudového života. V bežných pomeroch je priemerná emigrácia asi 50-tisíc ľudí ročne, na všetky smery. Známych je aj niekoľko masívnejších vĺn migrácií Arménov. Najnovšiu z nich máme práve teraz, o čom bude reč neskôr.

Najnovšie autorské články