Slovensko, podobne ako ďalšie členské štáty, by malo začať dohliadať na licencovaných obchodníkov s kryptoaktívami po prijatí nariadenia Európskej únie. Aj potom však bude platiť, že kryptomeny sú pre technologicky zdatných ľudí. Môže sa dať na nich veľa zarobiť a rovnako stratiť. Vysvetľuje Peter Pénzeš, vedúci oddelenia platobných služieb a inovácií Národnej banky Slovenska.

V poslednom čase zažívajú veľkú popularitu kryptomeny ako Bitcoin. Ocitli sme sa v období, keď zanikajú klasické peniaze, ktoré tu boli po stáročia?

Určite nezanikajú. Kryptomeny, kryptoaktíva sú výsledkom prirodzeného vývoja technológií. Prvý raz sa koncept digitálnej meny objavil v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Bol to teoretický, matematický koncept, keď v rámci kryptografie došlo k pokroku, ktorý umožnil rozmýšľať o tom, ako využiť najnovšie poznatky kryptografie aj na vytvorenie nejakého platidla. To by bolo spoľahlivé, decentralizované, odolné voči praniu špinavých peňazí. Trvalo 29 rokov, kým došlo k realizácii tejto myšlienky. V roku 2009 vznikol Bitcoin.

Od čias antiky cez stredovek až do moderných čias sme boli zvyknutí, že králi vydávali peniaze, postihovali falšovateľov, potom prišla éra centrálnych bánk, ktoré robia to isté. Teraz akoby sa ten monopol vydávania peňazí rozkýval. Sme v úplne novom svete.

Je to svet, ktorý umožnila nová technológia. Ale nepovedal by som, že nahrádza tradičný svet. Len prináša väčšiu pestrosť do nášho života, väčšiu možnosť výberu. Kryptoaktíva zďaleka nemajú vlastnosti klasických mien. Nestabilita, zmena hodnoty v čase ich diskvalifikuje, aby mohli byť používané rovnocenne s tradičnými menami.

To mi je jasné, ide o alternatívu. Ale štát, inštitúcia, ktorú si ľudia zvolili, stráca nad ňou kontrolu. To je úplne nový jav v spoločnosti. Dostávame sa do nejakého technologického veku, keď nám peniaze nebudú šušťať v rukách, ale budú virtuálnou vecou?

To bude trvať ešte veľmi dlho. Všetci sme zvyknutí na používanie hotovosti, hoci medzi jednotlivými európskymi krajinami sú rozdiely. V južných sa používa hotovosť v 70 percentách transakcií, v severských štátoch menej. My sme niekde medzi tým. Bezhotovostné platby tu už máme dlho, platobné karty existujú desiatky rokov, ale stále nenahradili hotovosť. Bude trvať ešte veľmi dlho, kým kryptoaktíva budú reálnou alternatívou tradičného menového systému.

Peter Pénzeš, vedúci oddelenia platobných služieb a inovácií Národnej banky Slovenska. Foto: Národná banka Slovenska
(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.