Napätá situácia v Gruzínsku ďalej eskaluje. Po minulotýždňovom rozohnaní dúhového pochodu spoločnosťou otriasla náhla smrť kameramana. Bol medzi viac než 50 novinármi napadnutými davom odporcov pochodu. Konfrontačná komunikačná stratégia vlády a cirkvi v kombinácii s pretrvávajúcim nepochopením gruzínskej spoločnosti môže vyvolať v moderných dejinách prvý ideologický konflikt Gruzínska so Západom.

Masovú nespokojnosť časti gruzínskej spoločnosti, médií a opozície spustila v nedeľu správa o náhlej smrti kameramana stanice TV Pirveli Aleksandra Laškaravu, ktorého niekoľko dní predtým surovo zbil dav odporcov dúhového pochodu.

Kameraman v kaluži krvi

Laškaravovo telo našla v nedeľu ráno nehybné v posteli matka. „Svitalo a povedala som si, že ho pôjdem prikryť dekou. Ležal vedľa neho pes a nekňučal – vedel, čo sa stalo? Obrátila som ho, a môj syn, môj syn bol modrý. Keď prišiel domov [z nemocnice, pozn. red.], bol plný lásky, pretože vedel, čo sa s ním mohlo stať. Bol úplne zdravý, čo mu to urobili?“ položila si otázku zdrvená kameramanova matka.

Kameraman Laškarava bol spolu s reportérkou Mirandou Bagharturiovou v kancelárii neziskovej organizácie Shame Movement, keď tam vtrhli demonštranti a zaútočili na nich.

Bagharturiová uviedla, že keď dav prišiel do kancelárie hnutia podporujúceho LGBT+ agendu, najprv ju za vlasy schmatol jeden mních a následne ju iný človek z davu udrel, na čo sa jej zastal Laškarava. Dav vtedy obrátil svoju pozornosť na neho. V miestnosti sa mal nachádzať aj jeden policajt, no voči presile údajne nemal silu zasiahnuť.

Gruzínski novinári po minulotýždňovom útoku demonštrantov proti dúhovému pochodu v Tbilisi. Zdroj: Twitter.

„Môj kameraman ležal v kaluži krvi. Nemilosrdne ho bili asi 20 minút. Medzitým ma asi 15 ľudí držalo a ja som kričala, aby ho nezabili, zatiaľ čo oni ma sácali a udierali. Zahodili mi telefón. Asi 20 ľudí odvlieklo Leksa [Laškaravu, pozn. red.] a ja som ho už nevidela,“ uviedla gruzínska novinárka. Laškarava, ktorý utrpel fraktúru tváre, podstúpil krátko po útoku operáciu. Následne sa už liečil v domácom prostredí.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.