Pápež na Slovensku môže ukázať význam úcty k Panne Márii a to, že cirkev sa zasadzuje za spravodlivosť a pokoj. Povedal to pre denník Štandard kolumbijský arcibiskup. Oslovili sme ho na slávnosti národnej patrónky jeho krajiny vo Vatikánskych záhradách.

Vo Vatikánskych záhradách slávnostne inaugurovali mozaiku národnej patrónky Kolumbie známej ako Ružencová Panna Mária z Chiquinquirá (Virgen del Rosario de Chiquinquirá). Stalo sa tak 102 rokov potom, čo Matku Božiu vyhlásili za kráľovnú i patrónku tejto juhoamerickej krajiny.

Veľvyslanec Kolumbie pri Svätej stolici zdôraznil význam ich národnej patrónky pre tamojší ľud aj pre bratstvo medzi ľuďmi. Farebná mozaika je darom Kolumbie pre Vatikán, ukazuje ľudovú vieru Kolumbie aj iných krajín ako Venezuela, kde sa táto Panna Mária taktiež uctieva, dodal ambasádor.

Kardinál Bertello zdraví rehoľníčky pred slávnostnou inauguráciou. Foto: Bohumil Petrík

Úcta k Panne Márii v Chiquinquirá siaha do koloniálneho obdobia v 16. storočí. Podľa tradície žena v miestnej kaplnke uzrela, že obraz Matky Božej oslnivo žiari. Pred jej obrazom sa modlil aj latinskoamerický národný osloboditeľ Simón Bolívar v 19. storočí. Súčasnú baziliku postavenú na tomto mieste navštívil tiež pápež Ján Pavol II.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.