Fanúšik na Slovensku sa po spolitizovaní futbalu na majstrovstvách Európy môže spýtať: A to sa už nikto v Nemecku neozval proti?

Nemecko vypadlo z majstrovstiev Európy po futbale už skôr, teraz v nedeľu sa hrá finále a podobne ako Slováci si ho aj Nemci pozrú pokojnejšie a doma. Štvornásobný majster sveta a trojnásobný majster Európy prehral už v osemfinále s Anglickom, ktoré si zahrá finále s Talianskom.

Nemeckí fanúšikovia sú z tradične solídneho výkonu svojich futbalistov rozmaznaní a tradične očakávajú od svojej reprezentácie, že sa prebojuje minimálne do štvrťfinále akejkoľvek medzinárodnej súťaže. Nemeckí reprezentanti majú až potom právo prehrať. Die Mannschaft – politicky korektné kruhy radšej vynechajú zo spojenia národná reprezentácia Nemecka slovíčka národná a Nemecko – tentoraz na to nemal.

Nie je to žiadna tragédia, Nemci hrali počas prvej polovice 16-ročného vládnutia Angely Merkelovej veľmi efektívne, aj neobvykle krásne a robili radosť futbalovým fajnšmekrom na celom svete. Bolo by trochu nepresné hovoriť, že práve odchádza zlatá generácia, v prípade Nemecka totiž strieda jedna zlatá generácia druhú, ešte aj z tých nemeckými médiami úplne odpísaných lúzrov v roku 1996 boli napokon majstri Európy. Ale celkom iste možno povedať, že pomaly, možno až príliš pomaly, odchádza jedna z veľkých generácií nemeckého futbalu.

Najnovšie autorské články