Vysoká hladina testosterónu pripravila dve 18-ročné bežkyne z Namíbie o účasť na olympiáde. Na druhej strane, do Tokia si medzi vzpieračky našiel cestu biologický muž.

Dvojica osemnásťročných bežkýň z Namíbie prišla o nádej, že budú bojovať o medaily na tohtoročnej letnej olympiáde v Tokiu. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) rozhodla, že dievčatá majú príliš vysokú hladinu testosterónu, informuje televízia BBC.

Bežkyne Christine Mbomová a Beatrice Masilingiová pritom v tomto roku zabehli štyri z piatich najlepších svetových časov v behu žien na štyristo metrov. Rozhodnutie IAAF pre ne znamenalo niečo ako absolútny šok.

Nejde však o bezprecedentný krok. V roku 2018 dostala zákaz juhoafrická bežkyňa Caster Semenyová, pretože jej prirodzená úroveň testosterónu bola príliš vysoká. Asociácia vtedy rozhodla, že musí brať lieky na zníženie úrovne testosterónu, ak chce súťažiť. Inak by to vraj nebolo spravodlivé.

Rozhodujúci faktor

Avšak branie takýchto prípravkov namíbijské bežkyne odmietajú. „Zničilo by to spôsob, akým sa moje telo vyvíja, pretože by to bolo niečo, čo zmení všetko – ako moje telo pracuje a všetko ostatné,“ uviedla Masilingiová.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.