Pápež strávil uplynulý týždeň v rímskej nemocnici po plánovanej operácii hrubého čreva. Dnes napoludnie prednesie tradičnú modlitbu Anjel Pána práve z tohto miesta, ktoré občas prezývajú Vatikán číslo tri. Myslia naňho verejné osoby, náboženskí lídri i veriaci z celého sveta. Dojemný list dostal aj od detských pacientov.

Krátko pred odchodom na plánovanú operáciu do rímskej nemocnice pápež František stihol potvrdiť svoju návštevu Maďarska a Slovenska tento september. Informovanie o chirurgickom zákroku a jeho pooperačnom stave však spôsobilo „lavínu špekulácií“ a “oblak skepticizmu”, ako tomu hovoria niektorí pozorovatelia. Ale azda ešte dôležitejšia je reťaz modlitieb a verejných vyznaní za pápežovo zdravie. Pápež oslávi tento rok 85. narodeniny, stav jeho zdravia je preto – už vzhľadom na vek – vážna vec. Viaceré, najmä sekulárne médiá, sa sťažovali, že Vatikán oficiálne nedodával dostatok presných, kompletných informácií ani lekárske správy či vyjadrenia lekárov, ktorí sa zúčastnili na zákroku, čomu sme sa uplynulý týždeň venovali v samostatnom článku. Opačný pohľad zvnútra zase hovorí, že nie je potrebné informovať zbytočne podrobne, keďže pápež nechce dávať do popredia seba.

František si ale našiel spôsob, ako poslať odkaz a so svetom komunikuje: „Som dojatý množstvom správ a prejavov náklonnosti, ktoré som v týchto dňoch dostal. Ďakujem všetkým za blízkosť a modlitbu,“ napísal vo svojom tvíte pontifik.

Rímsky biskup počas svojho pobytu v nemocnici poslal vrúcne pozdravy mladým pacientom na neďaleké pediatrické onkologické aj neurochirurgické oddelenie. Načas mal zvýšenú teplotu, no komuniké z Tlačového strediska Svätej stolice doplnilo, že „podstúpil rutinné a mikrobiologické vyšetrenia vrátane hrude a brucha, ktoré sa ukázali negatívne“. Jeho liečenie teda pokračuje podľa plánu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.