Všetci sme na tento krásny čas čakali. Vonku môžeme chodiť bez rúšok, večery sú dlhé a príjemne teplé, práce je o čosi menej a my máme priestor na dovolenku a oddych. Má to ale znamenať to, že dovolenka prichádza aj v našom duchovnom živote? Rozhodne nie! 

Ako saleziánsky odchovanec som zvykol celé leto tráviť v saleziánskom stredisku. Či už to boli tábory, výlety, duchovné cvičenia, každý deň som bol nejakým spôsobom aktívny. Deckám som na táboroch hovoril o Bohu, snažil som sa ich trošku vychovávať Don Boscovou spiritualitou, na duchovných cvičeniach každý deň "omšička", silencium, rozhovory s Bohom, jednoducho až, nazvime to, duchovné obžerstvo. Popri tých letných aktivitách mi napriek dosť veľkej duchovnej náplni niečo chýbalo. Ako keby som na niečo zabúdal, niečo, čo som mimo prázdnin vnímal intenzívnejšie. Bolo to vnímanie Božej prítomnosti. 

Dovolenku som si dal aj od vzťahu s Bohom. 

Priznajme si, tento problém má väčšina z nás. Česť výnimkám. Skončí sa pracovný stereotyp bežného roka a my máme potrebu všetko stopnúť. No Boh by mal zostať v našom živote, aj keď sa všetko zastaví. Veď oddychovať s Bohom je najlepší spôsob oddychu. Preto mi napadlo ponúknuť vám niekoľko jednoduchých rád, ako nezabudnúť na Boha ani počas leta, ale bude to chcieť dávku disciplíny. 

Ranná modlitba 

Absolútny základ nielen letného nezabudnutia na Boha, ale základ duchovného života každého kresťana. Čo iné, ako začať deň v Božej prítomnosti. Naštartuje vás to správnym smerom na každodenné aktivity. Na inšpiráciu, ako sa modliť, si prečítajte môj článok o tom, že modlitba je najjednoduchšia vec na svete. 

(viac…)

Zadajte váš email a čítajte mesiac zadarmo alebo sa prihláste do svojho účtu.

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.