Oklamal dubajský emir amerických vyšetrovateľov, aby mu pomohli nájsť jeho dcéru? Pýta sa to známy americký denník USA Today, ktorý sa odvoláva na interné informácie z prostredia tejto inštitúcie. Princezná Latifa sa pokúsila utiecť z Dubaja v roku 2018, útek jej prekazili špeciálne sily Spojených arabských emirátov a Indie.

Premiér emirátu Dubaj Muhammad bin Rášid Ál Maktúm mal v roku 2018 uniesť z lode v Indickom oceáne vlastnú dcéru, princeznú Latifu. Tá sa tak násilne vrátila späť do vlasti a k svojmu otcovi. Netušilo sa však, ako ju dokázal šejk na utajenom úteku dolapiť. Až doteraz.

Odpoveď ponúka americký denník USA Today. Tomu sa podarilo získať informácie z prostredia amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), podľa ktorých bola táto organizácia nápomocná vládcovi emirátu.

Princezná Latifa, dcéra vládcu Dubaja, plánovala podľa denníka svoj útek z emirátu sedem rokov. Na podomácky natočených videách tvrdí, že je doma vystavovaná krutému a zahanbujúcemu správaniu. Nemohla taktiež vycestovať alebo študovať mimo Dubaja.

Porušila rádiové ticho

Vo februári roku 2018 sa princezná rozhodla utiecť, spolu s dvojicou blízkych priateľov. Jej plán bol vydať sa na more a pristáť v Indii alebo na Srí Lanke, kde by požiadala o azyl v Spojených štátoch. Koncom februára prešla do susedného Ománu, kde nasadli na loď s menom Nostromo.

Kapitán od nej žiadal, aby udržala na lodi rádiové ticho, čo však Latifa porušila. Poslala z lode niekoľko emailov, ako aj pár správ na sociálnej sieti Instagram. Tým vytvorila k lodi digitálnu stopu, ktorá sa neskôr použila na jej dolapenie.

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.