Útok medveďa si tento týždeň vyžiadal život jednej ženy v americkom štáte Montana. Medveď útočil bezdôvodne. Ak sa podarí odchytiť ho, utratia ho.

Hoci ide o vzdialený kút sveta, o medveďoch v tomto čase radi čítame aj u nás. Zvlášť po tom, ako bol tiež medveďom usmrtený človek. V Amerike tento týždeň informovali médiá o incidente, ktorý sa odohral v mestečku Ovando na hraniciach s Kanadou. Cyklovýlet trojice sa skončil tragicky po tom, čo ich nadránom prekvapil medveď.

Trojica sa v pondelok večer utáborila neďaleko pošty. Postavili dva stany: jeden pre 65-ročnú Leah Davisovú Lokanovú a druhý pre dvojicu jej kolegov. O tretej ráno ich vyrušil medveď.

Táto návšteva bola ešte neškodná, pretože medveď utiekol. Trojica nechcela riskovať, vytiahla z ruksakov jedlo, umiestnila ho na okraj tábora, zaistila stany a pokračovala v spánku.

O 15 minút neskôr medveďa zachytila kamera neďaleko obchodu vzdialeného približne blok od táboriska. O pol štvrtej už zviera bolo späť pri stanoch a tentokrát sa nesprávalo placho.

Vytiahol ju zo stanu a zabil

Dvojicu v samostatnom stane vedľa obete približne o pol štvrtej ráno zobudili zvuky útoku. Medveď totiž vytiahol Lokanovú zo stanu. Dvojica použila sprej proti medveďom, ktorý zviera odohnal, žene však už nebolo pomoci.

Zamestnanci montanskej správy prírodných parkov po medveďovi pátrajú. Súdiac podľa správania zvieraťa a stôp by malo ísť približne o 400-kilogramového samca. Pomôcť im majú vzorky DNA, ktoré našli na tele Lokanovej.

Niečo podobné poznáme aj z Tatier

Oslovili sme Jaroslava Slašťana, ktorý je u nás vedúcim Zásahového tímu pre medveďa hnedého, či niečo podobné poznáme aj zo Slovenska: Dokáže medveď útočiť na stanujúcich turistov? Ako sa vtedy správa?

(viac…)
Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.